Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF bölgesel toplantılarına devam ediyor - 15.02.2010

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 13 Şubat 2010 tarihinde Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bölgesel toplantı düzenledi. Lüdenscheid Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ile ABTTF Kuzey Avrupa Teşkilat Başkanı Nazmi Sali katıldı.

Halver Batı Trakya Türk Kültür Derneği Yönetim Kurulu ile Lüdenscheid Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu ve dernek üyelerinin katıldığı bölgesel toplantının açış konuşması ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu tarafından gerçekleştirildi. Konuşmasında Halit Habipoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Türkiye, Avrupa ve Yunanistan’daki temsilcileri olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD), ABTTF ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanları olarak 29 Ocak Milli Direniş Günü’nde Batı Trakya’yı ziyaret ettiklerini söyledi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın lideri Dr. Sadık Ahmet’in, Azınlık’ın önemli isimlerinden ve İskeçe Türk Birliği’nin kurucularından öğretmen Mehmet Hilmi’nin ve İskeçe Eski Seçilmiş Müftüsü Mehmet Emin Aga’nın mezarlarını ziyaret ettiklerini söyleyen Habipoğlu, İstanbul’da 29 Ocak Çalıştayı’na katıldığını ifade etti. Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti olarak Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir dizi temasta bulunduklarını belirten Habipoğlu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Meclis Başkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ile görüşerek Azınlık’ın sorunlarını aktardıklarını dile getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu ile de görüştüklerini söyleyen Habipoğlu, görüşmelerin gerçekleştiği dönemde Fener Rum Patriği Bartholomeos’un Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas ile Başbakan Papandreu ile bir araya geldiğini söyledi. Yunanistan ile ilgili uluslar arası raporlara ve bu raporlarda yer aldığı şekli ile Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını anlatan Habipoğlu, PASOK Hükümeti’nin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumunun iyileştirilmesine yönelik bir program hazırladığını söyledi.

Halit Habipoğlu’nun konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. ABTTF Kuzey Avrupa Teşkilat Başkanı ve Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği Yönetim Kurulu üyesi Nazmi Sali, bilgi ve deneyimlerini diğer katılımcılar ile paylaştı. Gündemli toplantının sonunda kuzey bölgesindeki derneklerin ortaklaşa etkinlikler düzenlemesi kararı alındı. Ardından ev sahibi dernek tarafından hazırlanmış yiyecekler yenerek geç saatlere kadar sohbet edildi.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635576    Bugün : 81    Son : 10:39    Aynı anda : 13031
ABTTF
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
Batitrakya Resimleri
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
Specials
Teknoloji