Forum! New!


Facebook
Twitter

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan Batı Trakya Türkleri Dr. Sadık Ahmet’i 14. Ölüm Yıldönümü’nde andılar - 27.07.2009

Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği’nin 25 Temmuz 2009 tarihinde kendi dernek salonunda düzenlediği Dr. Sadık Ahmet’in 14. Ölüm Yıldönümü’nü Anma Töreni’ne 100’ün üzerinde üye ve misafirlerler katıldı. Bunların arasında T.C. Melbourne Başkonsolos temsilcisi, İdari ve Sosyal İşler Ataşesi Sayın Hüseyin Koç, Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu Avustralya temsilcisi Sayın Hilkat Özgün, Victoria Türk Kuruluşları Konseyi Başkanı Sayın Yusuf Vanlıoğlu, Dernek başkanları, temsilcileri ve iş adamları vardı.

“Anma Törenimizin amacı; Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği olarak, Dr. Dadık Ahmet’in başlattığı Türk Azınlık hakları mücadelesinin, onun hedefleri doğrultusunda devam ettiğini vurgulamaktır.” diyen Sihem İmam-Hüseyin, katılanları Dr. Sadık Ahmet’in anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet ederek programı başlattı.

Dernek sekreteri Ayşe Erten, önce öğrencilerimizden Alara Öz’ü (üyemiz Feriha Reşitoğlu’nun yazdığı) TRAKYAM şiirini okuması için, sonra da dernek başkanı Hüseyin Meyzin’i açılış konuşmasını yapması için sahneye davet etti.

Dernek başkanı konuşmasında, Türk İstiklâl Savaşı sonunda, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşmasıyla Yunanistan’a bırakılan Batı Trakya Türkleri halen bugün bu haklarını kullanma mücadelesi verdiklerini dile getirdi. Misafir ve üyelere bu törene katıldıkları için teşekkür etti.

Dernek üyelerinden Nadir Celil “Lozan’dan Günümüz’e” konuşmasında, Lozan Antlaşması’nın oluşunu ve bu antlaşmaya göre Yunanistan’da kalan Batı Trakya Türk Azınlığı’na verilen hakları açıkladı.

1. Batı Trakya Türk Azınlığı kendi dil, din ve kültürünü devam ettirmede serbesttir.
Kurdukları okullarda Türk öğretmenlerle Türkçe eğitim yapabilecek
Dini kurumlarını idare etme ve dini liderlerini seçmede serbesttir
Türk kültürünü istediği gibi devam ettirebilir
2. Bu azınlık haklarıyla beraber eşit vatandaşlık haklarına da sahiptir.

Batı Trakya Türk Azınlığı’na verilen bu hakların yavaş yavaş ellerinden alındığını ve günümüzde halen devam ettiğini ifade eden Nadir Celil bazı örnekler verdi:
İsminde “Türk” kelimesi olan kuruluşların kapatılması
Kendi okullarına Türk öğretmenlerini atayamaması
Türkçe eğitimin kısıtlanması
Kendi müftülerini seçememesi
Ve son olarak da, İmamların dahi Yunan hükümeti tarafından seçilip atanması eklendi.

Batı Trakya Türkleri’nin Azınlık hakları gibi birçok vatandaşlık hakları da ellerinden alınmıştı. Bunların başında 19. madde ile vatandaşlıktan çıkarılma, motorlu araç ehliyeti ve mal mülk satın alamama gelir. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’da Batı Trakya Türkleri son yıllarda vatandaşlık haklarına sahip olsalar da, 19. madde sorunu halen devam etmektedir.

Nadir Celil konuşmasını “Geçmişte bu haklarımızı koruyamamamızın bir nedeni eğitim seviyesinin düşük oluşudur. Bugün yeni yetişen eğitimli gençlik Batı Trakya konusunu bilinçli bir şekilde takip etmektedir ve Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Türkleri’nin haklarını Uluslararası arenada savunmaktadır.” diyerek tamamladı.

Bu konuşmasının ardından ABTTF tarafından derneğimize gönderilen “Batı Trakya Türk Azınlığı - dünden bugüne” belgeseli ekranda ilgiyle izlendi.

T.C. Melbourne Başkonsolos temsilcisi İdari ve Sosyal İşler Ataşesi, konuşmasında Avustralya Batı Trakya Türk toplumunu yaptıkları etkinlikte Dr. Sadık Ahmet’i anarak Azınlık hakları mücadelesini devam ettirdiklerinden dolayı kutladı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Batı Trakya Türkleri’nin her çeşit sorunlarıyla ilgili davalarda onlarla beraber ve yanlarında olduğunu belirtti.

“Sadık Ahmet Ölmüş Dediler” şiirini öğrencimiz Evren Haliloğlu’ndan dinledik. (Bu şiiri Batı Trakyalı şair/yazar İbrahim Baltalı yazdı.)

“Dr. Sadık Ahmet kimdir?” Dernek üyesi Memet İmam-Hüseyin, konuşmasına Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mücadelesinin Dr. Sadık Ahmet’in ölümüyle bitmediğini, bu mücadelenin devam ettiğini belirterek başladı. Dr. Sadık Ahmet’in kısa özgeçmişiyle devam etti. Eğitimini tamamlayıp 1978 yılında Batı Trakya’ya döndüğünde Eğitim, din ve ekonomik alanlardaki hakların tamamen alındığını görmesiyle mücadeleye başladığını söyleyerek bu haklardan sözetti ve örnekler verdi.

Dr. Sadık Ahmet’in Türk Azınlığı’nın “Şikâyet ve İstekler”ini içeren bir imza kampanyasında 10 bin imza topladığını ve bu imzaları 25 Eylül 1987 tarihinde, Selanik’te yapılan “Demokrasi ve İnsan Hakları” toplantısında katılımcılara dağıttığını belirtti. Bunun üzerine Yunan hükümeti Dr. Sadık Ahmet’e “Yalan haber yaymak ve sahte evrak hazırlamak”la suçlandığını; 30 ay hapis ve 100 bin drahmi para cezası verildiğini ilave etti.

29 Ocak olaylarını (Yunan hükümetinin ‘Batı Trakya’da Türk yok’ kararını Gümülcine’de protesto etme yürüyüşü - 1988) anlatıp, Yunan hükümetinin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın hak arayışını bir ayaklanma olarak kabul ettiğini ve çok sert şekilde polis gücüyle halkın üzerine gidildiğini anlattı. Son olarak Dr. Sadık Ahmet’in hapse götürülürken Türk Azınlığı’na verdiği mesajı okudu:
“Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum.
Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum.
Ben bir Türküm ve öyle kalacağım.
Bu mesajımla Batı Trakya Türk Azınlığı’na sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum…” der.

Bu konuşmanın ardından Dr. Sadık Ahmet’in 1993 yılında, Rodop dağlarında yapılan geleneksel Alan Panayırı’nda halka seslenişini ve 1990 yılındaki mahkemesinden kısa bir belgesel gösterildi.

Sihem İmam-Hüseyin, program boyunca yapılan konuşma ve gösterilen belgesellerden anlaşıldığı gibi Batı Trakya Türkleri’nin kendi vatanları Yunanistan’da maruz kaldıkları haksızlıklardan dolayı kendileri için daha iyi bir hayat ve çocuklarına sağlıklı bir istikbal verebilmek için Avustralya dahil dünyanın birçok memleketine göç ettiklerini söyledi. Avustralya’ya göç eden Batı Trakya Türkleri’nin yeni vatanları Avustralya’da bütün haklara sahip, hür olarak mutlu yaşadıklarını ilave etti. Bu mutluluklarını belirten AVUSTRALYAM şiirini Meriç Öz okudu. (Bu şiiri de üyemiz Feriha Reşitoğlu yazmıştır.)

Programın son bölümünde Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği Türk Sanat Müziği Grubu, Nadir Celil yönetiminde Rumeli Türküleri sundular.

Program, Sihem İmam-Hüseyin’in, Dr. Sadık Ahmet’i Anma etkinliğinin gerçekleşmesini sağlayan herkese ve misafirlere teşekkür ederek, onları üyelerin hazırladığı Batı Trakya yiyeceklerini tadıp birlikte sohbet etmeye davet etmesiyle sona erdi.

Hazırlayan

Sihem İMAM-HÜSEYİN
Basın Yayın Sorumlusu
Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği
103 - 109 Union Street, Windsor VIC 3181
Tel: +61 3 9320 1229
Mob: 0408 209 505
Email: sihem.ih@bigpond.net.au

Melbourne, 27 Temmuz 2009
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1371900    Bugün : 385    Son : 15:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Specials
Teknoloji