Forum! New!


Facebook
Twitter

Türk Azınlık’ın sorunları Today’s Zaman’da - 06.07.2009

5 Temmuz 2009 tarihinde Today’s Zaman’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Özlem Türköne tarafından kaleme alınan “Komşumuzla neler oluyor?” başlıklı bir yazı yayımlandı. Makalede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili açıklaması ile gündeme taşınan Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili olarak Türk Azınlık’ın Yunanistan ve Türkiye arasında “barış için köprü” olmak yerine “diplomatik gerilim”in sembolü olduğun ifade ediliyor.

Türköne, yazısında Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili tartışmalar sırasında Batı Trakya’da müftülerin niçin atandığı sorusunu gündeme getiren Erdoğan’a cevap olarak Yunanistan Dışişleri Dora Bakoyanni’nin Yunanistan’ın Lozan Antlaşması çerçevesinde uluslararası ve Avrupa hukukuna tam saygılı kanun önünde eşitlik politikası uyguladığı yönündeki açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını örnekleri ile kaleme alıyor. Türköne, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg’in Yunanistan’da insan ve azınlık hakları raporu ile ülkede yaşanan gerçek durumun Bakoyanni’nin sözlerinden ne kadar uzakta olduğuna işaret ediyor.

Müftüler Sorunu

Türköne, Lozan Barış Antlaşması’ndan kaynaklanan yükümlülükleri ile taraf olduğu diğer uluslararası anlaşmaları Yunanistan’ın ihlal ettiğini dile getiriyor. Bunu söyleyenin ise 8-10 Ekim 2008 tarihlerinde Yunanistan’a çalışma ziyaretinde bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg olduğunu söylüyor.

Türköne, Yunan Hükümeti’nin Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türkler tarafından seçilen müftüleri tanımak yerine atama usulü ile müftüleri göreve getirdiğini ifade ediyor. Raporda göre Türköne, Hammarberg’in Müslüman azınlık üyesi kişiler tarafından direk seçim yerine Yunan devleti tarafından müftülerin atanması uygulamasının derin bir hayal kırıklığı yaratarak Müslüman azınlık üyeleri tarafından tepki ile karşılandığını gözlemlediğini ifade ediyor.

Buna karşılık Türköne, Lozan Antlaşması olmaksızın dahi Türkiye’nin Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin İstanbul’da ikamet etmesini kabul ederek yüzyıllardır olduğu gibi dini hoşgörü politikasını sürdürdüğünü belirtiyor. Bununla birlikte Türköne, Başbakan Erdoğan’ın belirttiği üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden beri seçim sürecine asla müdahale edilmediğini yani patriklerin her zaman Patrikhane Kutsal Meclisi tarafından özgür bir şekilde seçildiklerini ifade ediyor. Ayrıca Türköne, Türkiye’de yabancı uyruklu din adamlarının çalışması konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığını Aralık 2006 itibari ile ibadet yerlerinde çalışma izinleri olmaksızın hizmette bulunan 122 yabancı uyruklu din adamının kayıtlı olduğunu dile getiriyor.

Etnik kimliğin reddi

Türköne, etnik kimliğin inkar edilmesi konusunun diğer bir tartışmalı sorun olduğunu ve Hammarberg’in raporunda açık şekilde ele alındığını dile getiriyor. Türköne, “Azınlıkların İnsan Hakları” başlıklı raporunda Komiserin Batı Trakya’da üçe bölünmüş Müslüman azınlık hariç Yunanistan topraklarında azınlıkların varlığının Yunan makamları tarafından ısrar ile inkâr edilmesinden derin şekilde endişe duyduğunu ifade ettiğini not ediyor.

Türköne, Yunan makamlarının direkt olarak Yunanistan’da Türk yok, Müslüman var” demek istedikleri ancak bu çarpıtılmış perspektifin resmi Yunan görüşü olduğunu dile getiriyor. Türköne, bu durumun azınlığın kültürel kimliğinin gelişmesi yönünde büyük bir engel oluşturduğunu belirtiyor. Türk ya da Makedon kelimelerinin azınlık derneklerinin isimlerinde kullanılmasının Yunanistan’da rahatsızlık yarattığını söyleyen Türköne, azınlık örgütlerinin kayıt işlemlerinin mahkemeler tarafından reddedilmesi nedeni ile müdahaleden ağır şekilde etkilendiklerini dile getiriyor. Aynı zamanda Türköne, etnik propagandadan kaynak alan bazı kültürel, sosyal ya da dini görüşlerin teşvik edilmesi ya da kamu düzenine aykırı olma gerekçesi ile derneklerin kapatılması yönünde alınan kararların sayıca az olmadığını ifade ediyor.

19. Madde sorunu

Türköne, Yunanistan’da azınlık haklarını ihlal eden uygulamalarına örnek olarak 19. Madde sorununu gösteriyor. Yunan soyundan olmayan vatandaşlar olarak nitelendirilen binlerce azınlık üyesinin Yunan Vatandaşlık Kanunu’nun eski 19. Maddesi ile vatandaşlıktan çıkarıldığını ifade eden Türköne Yunan soyundan olmayan bir Yunan vatandaşının yasal olarak ülkeden ayrılması halinde İçişleri Bakanı’nın kararı ile vatandaşlıktan çıkarılabileceğini not ediyor. Bu hüküm ile 1955-1998 yılları arasında çoğunluğu Türk etnik kökene sahip 60.000 Yunan vatandaşının vatandaşlıktan çıkarıldığını ifade ediyor.

Türköne, Hammarberg’in raporunun belki de duymak istediğimiz söylemediğini ancak gerçekleri yansıttığını dile getiriyor. Türköne, Bakoyanni’nin sözlerinin gerçeklerden ne kadar uzak olduğunu artık bildiğimizi not ediyor. Lozan Anlaşması’nda yer alan karşılıklılık prensibinin iki ülkedeki dini azınlıkların her biri için minimum standartta garanti sağlamak için var olduğunu dile getiren Türköne, Yunanistan ve Türkiye’nin yükümlülüklerinin farkında olmak zorunda olduğunu ifade ediyor.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “19 Şubat 2009 tarihinde yayımlanan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg tarafından kaleme alınan raporun AKPM Türk Delegasyonu üyesi Özlem Türköne tarafından yeniden gündeme taşınması Türk Azınlık için oldukça önemlidir. Hammarberg’in raporunu AKPM üyesi Fransız parlamenter Michel Hunault’un hazırlamış olduğu rapor izlemektedir. Her iki raporun Batı Trakya Türk Azınlığı’nın gerçek durumunu tamamı ile yansıttığını söylemek oldukça zordur. Bu nedenle Hammarberg’in Türkiye’yi ziyareti sırasında Yunanistan’ın azınlık hakları alanında önemli biri ilerleme kaydettiği yönünde sözlerini kabul etmek mümkün değildir. Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili tartışma nedeni ile gözler yeniden Batı Trakya Türk Azınlığı’na çevrildiği günlerde sorunlarımızın ilk ağızdan dinlenmesi yaşamsal önemdedir” açıklamasında bulundu.

Özlem Türköne’nin yazısının tamamına http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=179943&bolum=109 linkinden ulaşılabilir.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1280586    Bugün : 85    Son : 9:19    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
ABTTF İftarı 2015
20. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi ve Kultur Soleni, 08.06.2014, Duisburg
ABTTF ve DEB Partisinin Hollanda Dernegi ile Uye Dernekleri Ziyareti, 28.11.-02.12.2012
Specials
Teknoloji