Forum! New!


Facebook
Twitter
 
Ziyaretçi Defteri

» 1    » 2    » 3    » 4    » 5    » 6    » 7    » 8    » 9    » 10    » 11    » 12    » 13    » 14    » 15    » 16    » 17    » 18    » 19    » 20    » 21    » 22    » 23    » 24    » 25    » 26    » 27    » 28    » 29    » 30    » 31    » 32    » 33   

Aci verici tecrübe
29.08.2008

Konu : Başkandan

Sevgili Bati Trakyali dostalarim,

Bu yil ben de uzun yillar sonrasi sevgili Bati Trakyama gidip hasret gidereyim dedim. Edindigim tecrübe ancak cok ilginc idi. Insan haklari dedigimiz olayi kendi milletimde gerceklesmedigini gördüm. Ilk etapta Seriat hukuk halan güncel hayati etkiledigi, kendi milletimiz kendi milletini ezdigini, kadinlarimiz zulüm gördükleri halda hak ve hukuka yakisan kararlar degil fakat magdur durume düsüren kararlarla karsilastigini yasadim. Arastirmama göre yunanistanda halan yüzde 98 oraninda müftülük önünde nikah kiyilmakta. Ancak bilinmeyen bir olay, bu kiyilan nikah avrupanin hangi mahkemesi önündu olursa olsun seriat hukukuna göre yasal islemler gördügünü bilinmemektedir.

Misal:
Bu yil Trakyali bayan arkadas bana bas vurmustur. 30 yil esini desteklemis, otuz sene sacini süpürge edip hizmet vermis, otuz sene ise cocuklarina sevgi dolu bakmistir. Buna karsilik 30 sene iskence, siddet, hakaret, kumarcilik, oyunculuk yasamistir. Yine bir gün esi bunu felaket dövmüstür, ve hastaneye kaldirildiktan bosanmaya karar vermistir. Kararli ve gayet enerji dolu müracaat etmisti.

Bosama safasina gelince aci bir tecrübe yasadi. Cünkü 30 sene karsiligina sadece kadina düsen tazminat mehir degerinde, o da almanyada yasadigi icin ve ordre public e karsi haksizligi biraz olsun azaltmasi icin verilen bir imkan vardi.

Zavalli kadin 30 sene calistigi parayi erkegin adina tapulanmis bir eve yatirmisti memleketinde. Ve hakkinin bu derece ezilebileceyi halan aklinin ucuna gelmemistir.
Ve bunun karsiligi komik bir mehir idi, yaklasik 3000 EUR tazminatti.

Veya bir baska örnek da. Bu yil görüstügüm bir arkadasdan sunu ögrendim:
Kizi 10 yasinda, kendisi 10 yil evliydi. Bosanmaya kalktiginda mehiri 20000 EUR degirinde idi. Ancak Seriat kanununa göre müftülük kizini kocasina verecekti. Bu arkadasim kizinin verilmemesi icin bu 20000 EUR dan feragat etmistir ve simdi maddi imkansizliktan sonra babasinin kapisina dönmüstü.

Bu mudur Trakyada Hak ve ADALET.

Simdi sizlere soruyorum:
Acaba rahmetli ATATÜRK bu olaylari görmüs olsaydi, Bati Trakyadaki bu cehaleti tahamül edermiydi.

Bu yil yine her zamanki slogan:
Entegrasyon evet Asimilasyon hayir.

Ancak bir bayan avukat arkadasina yukaridaki durumlari sordugumda ve bu meseleler ile ilgili idealist calismalar var olup olmadigini, ne derece kadinlarimiz aydinlanip aydinlanmadigi sorunca söyledigi tek cevap bu idi:

YEREL GAZETEDE DURUMLAR ANLATILDI, halan öyle nikahlar kiyiliyorsa kendileri sucludur. O halde niye sordugum kadinlar öyle bir imkan var oldugunu bilmiyorlar.

Gümülcinede ilk "politiko" dedigimiz, yani normal nikah dairesinde kiyilan nikahlar 1982 yilindan beri var. Bu nikah Isvicre Hukukuna uygundur ve insanlarin haklarin en uygun bir sekilde korumaktadir.

Nicin bugün köylerde bunu anlatinca biz böyle oldugunu bilmezdik diyor genc kizlarimiz, hatta aydin dedigimiz aydin bildigimiz kizlarimiz bilmiyorlar. Cok ilginc. Kizlarimiz o kadar pasif mi veya bunun baska nedenleri varmidir.

Duydugum kadar müftülük önünde nikahlar icin tahminen 500 - 1000 EUR verilmektedir. Politiko islemler ise bedavadir, ancak islem icin kücük bir ücret alinir. Bu acaba bir neden olabilirmi?

Lütfen artik gözleri acalim:
Cehaleti kültür niyetine millete ögretmeyelim.

Lütfen ATATÜRK ´ün reformlarini ve ideallerini göz önünde bulunduralim.

Bana Trakyada yasayan bir arkadas bu yaz BATI TRAKYA avrupanin AFGHANISANIDIR demisti. Ben buna inanmamistim. Ancak bu yil güzelim memleketime gidince ve yasanan sartlari ve cehaletin gücünü hissedince icim sizladi.

Halbuki benim memleketim avrupada örnek olmali. Laikligin temelini tasimali ve insanlari cok daha gelismis basarilariyla Avrupada bir numara olmali.

Ancak bizim milletimiz halan bize kültürümüzü unutmayalim diye "karismayin" diyor.

Aksamlari platiyaya gittigimde izledigim bir sey daha vardi.

Bes yasinda olan oglum bir rum cocugu ile konusuyordu. Oglum türkce konusuyordu, rum cocugu ise Yunanca cevap veriyordu. Annesi ogluma cikolata verip seviyordu. Yunanca bilmedigim icin Ingilizce konusuyordu. Sunu ögrendimki, ön yargili davranmayalim. Cocuklarimizdan örnek alip yaklasalim. Gerekirse Türkce konusalim ve Yunanca cevap alalim. Fakat artik diyalog kuralim. Hayvanlar koklasa koklasa, insanlar konusa konusa yaklasirmis.

20 senedir ayni kanaatindeyim ve 20 yil sonra hala insanligin taraftariyim.

Ön planda olan insanlar ve Adalet. Insan haklari isterken kendimizde insan haklarini cignemeyelim.

Son sözüm sudur:
Artik "Entegrasyon evet asimilasyon hayir" slogan dan vazgecelim. Artik daha cok egitimli olalim. Daha cok okuyalim, düsünelim, uygulayip neticelendirilem.


Sevgilerle
Leila Memet-Serbest

Leila Memet-Serbestmukemmel
28.08.2008

Konu : Siyasi Saygınlık

tebrikler, bence yilni yazisi, bu kadar orjinal bir yazi cok az okudum. tekrar basarilar. batitrakyayi merak ettim.

imrenbu mailime cevap verecek gerçek bir trakyalı arıyorum
07.08.2008

öncelikle merhaba bem kırklareli/lüleburgaz ilçesinde yasıyorum ve trakya cam sanayii cam fabrıkasında sözleşmeli işçi olarak çalışıyorum ama ne burası nede bu ülke bana bir gelecek vadetmiyor hayatıma bir yön bir yol çizmek için daha iyi gelecek için yurt dısında çalışmak istiyorum lütfen bana bu konuda yardım ederseniz beni çok mutlu edersiniz...

özkan sevenKutlama
30.07.2008

Konu : Araştırma Merkezi ilk toplantısını yaptı

Batı Trakya Araştırma merkezi Başkanlığına/Gümülcine Araştırma merkezi girişiminizi büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Batı Trakya Türklerinin 13 yıldır uluslararası etkinlikler yürüten ve bilimsel yayınlar yapan ilk araştırma merkezi olarak uluslararası kadromuz ve tecrübelerimizle siz kardeşlerimize her açıdan yardımcı olmaya hazırız.Gümülcine'de bu konularla ilgili altyapı oluşuncaya kadar, merkezinizin elde edeceği bilimsel gelişmeleri BATTAM ın düzenlemekte olduğu ve 2009 da 3.yapacağımız "Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi"nde bilim dünyanın ve kamuoyunun istifadesine sunabileceğiniz belirtir; çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Dr.Özkan HÜSEYİN
BATTAM Başkanı Münih Almanya
(Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi)


Dr.Özkan HÜSEYİNegitim sorunlari
04.06.2008

Konu : Azınlığın eğitim sorunları gündemdeki yerini koruyor

Sayın milletvekillerimiz ve azınlığın ileri gelenleri eğitim konusuna yeterince eğilmedikleri kanaatindeyim.

Milletvekilerimiz her gittikleri yerde tütünün ucuza mı pahalıyamı gideceği konusunu dile getiriyolar. Yine radyolardan takip ettiğim kadarıyla kendisinde bu toplum hakkında konuşma yetkisini bulan kişiler yine tütün hakkında konuşuyolar. Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim sorunları hakkında kimse ağzını acıp konuşmuyo.
Tabiki ekonomik koşuların zamanımızda çok önemli olduğunun farkındayım.
Fakat şu konu da iyi anlaşılmalıdır. Din, Dil, kültür bir toplumun hayatta kalması ve varlığını devam ettirebilmesi için en önemli unsurlardan olduğu unutulmamalıdır.
Zorunlu anaokulları mutlaka çift dilli olmalıdır ve Türkçe eğitim verecek olan öğretmen mutlaka yine Türkiye Üniversitelerinin ilgili bölümlerinden mezun olmalıdır. Sayın milletvekili bu konuda önerge vermiş fakat olumsuz cevap alınmış. Ben bu konuyu tesadüfen internette azınlık konularıyla ilgili bir araştırma yaparken buldum ve okudum, peki bu kadar hayati önem taşıyan bir konuyu Azınlığımızın sözde ileri gelenleri bütün azınlık halkının bu konuyu öğrenene ve olayın önemini kavrayana kadar dile getirmesi gerekmezmiydi ? Benim inancım şu ki eğer anaokulları sadece yunanca eğitim verirse kayıp nesiller yetişmeye başlayacaktır. Lafta kendilerini Azınlığın önde gelenleri olarak tanımlayan kişileri bu olayı tütün tarlasından başka hiç bir sorunu olmayan tek düşüncesi tütün olan Ahmet amcayada bu olayın önemini kavratmak yükümlülüğü olduğunun düşünüyorum.
Bazı olaylar anlatılmalıdır ve toplumumuz bu konuda bilinçlendirilmelidir..

Tabiki eğitim sorunu sadece anaokulları olayı ile sınırlı değil. İlkokullarımız zaten yıllardan beri içler acısı.

Artık Batı Trakya Türk insanının eğitim konusunda bilinclenme zamanıdır.

Şunuda belirtmeliyim Batı Trakyalı bir Türk Yunancayıda en az bir Yunanlı kadar iyi konuşmak zorundadır.


ismailşiddetle kınıyorum
30.05.2008

ne yapmalıyım protestolar onlara vız geliyor. içim sızlıyor ağlamakta güçsüzlüğümü gösterir. imzalı protesto açalım

ferdi şengün"pontus patırtıları"
29.05.2008

Konu : Azınlık mensubu gazetecilere sözlü saldırı

Atina güdümlü bu temelsiz "pontus patırtılarının" Yunanistan'da kopartılması yetmiyormuş gibi, bu Türklük karşıtı konuyu, saldırganlık ölçülerinde artık Batı Trakya'ya da taşımak ve bölgede yapay bir gerginlik yaratmak isteyenlerin olduğu anlaşılıyor. Batı Trakya Türkleri bu tuzağa düşmeyecektir.
Batı Trakya Türk toplumunu "dinî azınlık" söylemleri ve yöntemleriyle bölmeye çalışan Atina ise,Türkiye ve Türklük karşıtı "pontus" gibi yapay konuları kaşımakla sadece "akılsızlık" etmektedir. Devir değişir, devran döner ve bambaşka bir ANKARA karşılarına dikilir. O zaman geldiğinde bu saldırganlıkların da elbette hesabı sorulur. Ama "o gün" gelince, 1999'daki gibi teröristbaşı apo'yu kendi büyükelçiliğinde saklayıp kollayan ve o tarihte suçüstü yakalanmış olan Atina'nın yardımına, bu sefer tesadüfî bir "deprem" koşamayabilir.
Yunan dışişleri internet sitesindeki o yalan dolu "Karadeniz Rumları/Blacksea Greeks" gibi ifadeleri kaldırmalıdır. Öncelikle kendi iç barışı için tabii.
Saygılarımla, M.Hatipoğlu-Ankara

Doç. Dr. Murat Hatipoğlukınama
27.05.2008

Konu : Büyük Derbent Köyü’nde Okul Müdürü Görevden Alındı

okul müdürünün görevden alınmasını kınıyorum,yunanlılar zaten her konuda çifte standart oynarlar haklı haksız yerine yunanlı-türk olarak değerlendirirler.okul müdürünün tekrar göreve dönmesini bekliyor saygılar sunuyorum.

mehmet akisgalinin Kutlamasi olur mu?
12.05.2008

Konu : Gümülcine’nin Yunanistan’a Katılması Etkinliklerle Kutlanıyor

Sayin Soydaslarimiz ve Okuyucularimiz,
Gumulcine'de anladigim kadariyla kutlamalara "Soydaslarimiz'da" katiliyor. Eger oyle ise, o zaman "esir" yasayamaya devam edecegiz.
Gumulcine sehrimiz kimlerden alindi ve Yunanistan'a verildi? Hangi ilhaki kutluyoruz? Insanoglu boyle seylere sasirir.
Oteki taraftan, Trakya ilhaki bana "teyid" etmeleri icin, Anavatanimiz'dan grup getirmesi degil, bunlar Uganda'dan bile getirirler.
Allah (C.C.) hepimize akil-fikir versin ve daha buyuk belalardan kurusun!
Saygilarimizla,
Mehmet Imam
imammehmet@mail.gr


Mehmet imam"MEYVELI AGACA, TAS ATILIR"
08.05.2008

Konu : BATTAM YENİ BİR KİTAP

“MEYVE’LI AGACA TAS ATILIR”

Musluman-Turk Milletine Selamlar,

Herkul Hocanin vermis oldugu cevabi okudum. Sahsen hic sasirmadim. Cok guzel konulara degindigini soyleyebilirim. Yalniz, bu yazida sayin hocamizin bazi “ince noktalar” kactigini diyebilirim. Tabi ki, bunlarin farkinda olmadigini sanmam. Ne yazik ki, boyle elestirilerimizi yaparken, cok sefer ben de olsam farkinda degilim veya oyle icap eder.
Simdi paragraflari teker-teker almaya niyetim yoktur, yalniz Sezar’in hakki Sezar’a verelim. 1. Paragrafta, Hatipoglu “kitabi okumamis ve ikinci kitabi da okumamis” yaziyor. Hatipoglu, eger bu kitabi okudum dese veya eline alsa, o zaman o kurum-kurulusta yeri yoktur. Bati Trakya Musluman-Turkler’i temsil edemez. Hainlik etmis olur. Bu kitabi eline alan kisi ve okumasa dahi, ayni zamanda kitabi tanimis demektir.
Oteki taraftan yeri itibariyle ve secimle basa geldigini unutmamak gerekiyor. Demokrasiye, cogulculuga, cagdasliga ve ozgurluge inanmasaydi, bu kurulusun basinda olmazdi. Bir S.T.K.’nu kurar ve sosyal sorunlarimizla ugrasmazdi. Hatta kendisi Armut agacin altindadir ve Armutun en iyisini yiyebilirdi. Demek ki, bu bati Trakya’li vatandasimiz iddia ettigi seyler, Herkul hocamiz hala anlayamamistir veya anlamak istemiyor. Cunku ince seylerdir.
Sayin Hocam, evet “Yunan devleti Azinlik Egitimini yok etmeye” caglisiyor. Bir hocamiz olarak, bunu kabul etmen veya etmemen onemli degildir. Neden ? Cunku bu kitap, bozuk ve iflas etmis bir sistemin urunu ve verisidir. Bati Trakya’li yer almis veya Zenginiz’ler yer almis, netice de bir fark yoktur. Senin dusuncenle hareket ettigimiz zaman, o zaman Pomakce kitaplarinda da bati Trakyali’lar yer aldigina gore, evet diyelim ve bitsin. Cunku, Pomaklar da Azinligimizin ogeleridir. Yanlis miyiz?
Yunan ve T.C. devlet arsivlerinde eger ararsaniz, goreceksiniz ve tanik olacaksiniz: Kitaplarimiz bati Trakya’da bastirilmasi icin, bir-iki degil, onlarca teklifler sahsen ve kurulus olarak iletmisiz. Cunku, tasinma suyla degirmen un getirmez. Trakyamiz’da bir basim yayin evi olsun. Bu basim-yayin evi toplumumuzun olsun. Trakya ile ilgili nesriyat, basilmasi da bedava olsun. Bunun yaninda is sahasi da aciliyor. Okumus genclerimizi Trakya’da tutmak sarttir. Turkiye’de Rumlarin ve Yunanistan’da digerlerinin Yayin Evleri vardir ve bizde niye olmasin? Neden hocalarimizdan, teknisyenlerimizden ve diger bilim adamlarimizdan istifade etmeyelim? Bence Hatipoglu buna karsi degildir ve hic bir Habiboglu karsi gelemez.
Bu kitaplarin hazirlamasinda yer alan kardeslerimiz, daha once Zenginiz kitabinda da yer alsalardi, guzel-iyi kitap o da olacakti. Demek ki kanserli Annem bosuna dayak yedi. Trakya Musluman-Turk halki bosuna mahkemelerde suruldu. Abim bosuna okuldan uzaklastirildi. Bunlar demokrasinin, ozgurlugun, cogulculugunuzun ve cumhuriyetin urunleri sizler icin….
Gercekleri bilmemek veya okumamis baska, ama gercekleri bilip de bilmemezlikden gelmek bambaskadir. Hele onlari saptiranlar varya!... Dusunuyorum nasil can verecekler? Iste, bu yazinizla gercekleri saptiriyorsunuz ve maddiyat karsiliginda degilse, o zaman hocam Sizler adini koyunuz.
Sonra, neden ustune basip-basip duruyorsun? Elimize alalim ve okuyalim. Eline sen al ve oku. Ne halin varsa gor. Bu kitabin reklamini yaparken, bunlari da unutma sayin Hocam. Bu kitaplariniz Azinlik ile ilgili tum protokolleri, antlasmalari ve anlasmalari cignedigini farkinda misiniz? Avrupa’nin Azinliklarla ilgili kararlari, genelgeleri ve yonetmelikleri cop kutusuna kendimiz atmisiz. Kitaplar cikmadan once, neye Azinligin organlari cagirilmadi. Neye bir “Bilimsel Grup” Yunanistan icin, olmayan Azinlik Derneklerimizden davet edilmedi ve kurulmadi? Egitim ve ogretim her ne kadar sahsi olsa da, burda “sahsi” soz konusu degildir. Bati Trakya Musluman-Turk Toplumunu top yekun kapsadigi icin, kurum ve kuruluslarimiz bastan istirak etmedigine gore, oyle kitaplari sizler okuyun ve elinizde tutun. Cunku, sizler icin onemli olan birsey vardir. Cikarmis oldugunuz kitabinizi baskalari tarafindan kabul gormesi ve taninmasi. Sizlerin dusuncelerinizle hareket edersek, o zaman Efremcoglu gazetesini de alalim, okuyalim ve tartisalim. Niye olmasin?
ABTTF’e gelince, aciklamalari yerinde olup ve caglismalarini takdirle karsiliyoruz. Neye savunma yapsinlar ve kime karsi? Oyle birsey yapmissa hata yapmistir. Suruden koparilan birkac keci, akibeti maglumdur. Sonra neye ozur dilesin? Ozur dileyecek olan “isbirlikciler” olmasi gerekir. Cunku, bes kisi 11.000’e yakin gencimiz icin, karar veriyor ve kimleri sordular? Trakya Musluman-Turk Azinligi icin, karar aliniyor ve onlarsiz. Cok guzel birsey ve alkislayalim diyorsunuz. Munferit olarak alkislanabilir, ama hic bir kurum-kurulusumuz bunu onaylayamaz. Kitabin iyi-kotusunu arastirmasina hic gerek yoktur. Cunku, bu kitabin cikmasi icin, sensiz-bensiz kararlar alinmis olup ve senin-benim istirakiyla onaylanmistir. Sizler, simdi gelin “teyid” edin diyorsunuz.
Unutmadan(!) Hatipoglu’ya Almanca ceviri yaparken, benim icin Pomakce ve Yunanca yapmayi unutmayin. Cunku, benim de Turkcem zayiftir. Yalniz, Trakya’da Osmanli kalintisiyim. Cunku, bizim zamanimizda Osmanlica vardi. Yakinda Osmanlica gorursek sasmamak gerekir ve onuda tanimak gerekir. O zaman da, gene Trakyalilarimiz icerde olacak. Onemli olan birlik-beraberligi Trakya’da dagitmak. Kotuluk kimde kardeslerim?

Saygilarimizla,

Mehmet Imam
Yunanistan Muslumanlar Fedarasyon Baskani
Mehmet imam» 1    » 2    » 3    » 4    » 5    » 6    » 7    » 8    » 9    » 10    » 11    » 12    » 13    » 14    » 15    » 16    » 17    » 18    » 19    » 20    » 21    » 22    » 23    » 24    » 25    » 26    » 27    » 28    » 29    » 30    » 31    » 32    » 33   


 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1598825    Bugün : 355    Son : 16:05    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Dernek Ziyaretleri
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
Specials
Teknoloji