Forum! New!


Facebook
Twitter

Sözde Pontus Soykırımı - 16.11.2006

 


 
Hronos - Gümülcine

14 Kasım 2006

Pontus Soykırımı Illinois Okullarında Ders Olarak Okutuluyor


ABD ve Kanada'da yaşayan Pontuslular gerçekten de örnek alınması gereken topluluklar, zira 353.000 insanın Jöntürkler ve Kemalistler tarafından katledilmesi gibi bir kitle cinayetinin tanınması konusunda son derece önemli girişimlerde bulunuyorlar. Eyaletler, valiler, belediyeler ve diğer kurum ve kuruluşların bu olayı kabul etmesi, Philadelphia'da soykırım anıtının yapılması girişimlerinin bir bölümünü gözler önüne seriyor.

Bu insanların bir diğer girişimleri ise aynı çalışmayı yapan Ermenilerin örneğini izleyerek Pontus Elenlerinin soykırımlarını tarih kitaplarına dahil etmekti. 094-0478/2005 sayılı soykırımın ders programlarına dahil edilmesiyle ilgili yasa bu büyük eyaletin büyük şehrindeki Pontusluları, bu üstü örtülü kalmış cinayetin ortaya çıkması için inisiyatif almaya itti.

"Xeniteas" Şikago Pontuslular Derneği (www.xeniteas.net) başta Yeorgios Mavropulos, Savvas Koçzoglou ve Thomas Mantzakidis olmak üzere 2006 yılının yaz aylarından itibaren konuyla ilgili materyal toplamaya başladı. Bu insanlar, girişimleri sırasında Illınois - Northfield'daki Sunset Ridge School'da sosyal bilimler okutmanı olan ve soykırımın ders olarak okutulması konusunda ödül almış Ronald Levinski ile tanıştılar. Adıgeçen profesör, anılan kişilerle birçok kez görüştükten sonra ilgili metni yazdı; metnin bilimsel editörlüğünü ise Trakya Dimokritos Üniversitesi okutmanlarından Fanis Malkidis yaptı. "Xeniteas" Derneği bu eserin yayımlanmasının masraflarını üstlendi ve anılan kitap da bir kaç günden beri Illinois eyaleti ortaokullarında ders olarak okutuluyor.

Kitabın ayrıca Minessota eyaletinde ve Yunancaya çevrilerek Illinois eyaletindeki Yunan okullarında okutulması da planlanıyor. Sözkonusu kitap tarihe saygılı, tam bir ders kitabı. Anılan kitapta Pontus Elenlerinin soykırımına dek olan tarihleri, soykırımın tarihi belgeleri ve kanıtları, anlatımlar, fotoğraflar, haritalar öğrenciler için sorular, yardımcı bölümler, öğretmenlere yönelik ders planı ve ilgili bibliyografya da yer alıyor.
Hronos – Gümülcine

14 Kasım 2006

Trakya Dimokritos Üniversitesi Uluslararası (Ekonomik) İlişkiler Bölümü Okutmanı Fanis Malkidis Hronos FM'e konuştu:

- Hronos: Sayın Malkidis, istediği zaman bir Yunan lobisi gibi çalışan soydaşlarımızdan dolayı Yunan kamuoyunun dikkatleri Amerika'ya çevrilmiş durumda. Ben ise Amerika'ya daha farklı bir açıdan bakmak ve Şikago bölgesindeki devlet okullarında Pontus Soykırımının ders olarak okutulması perspektifinden bakmak istiyorum. Bunu nasıl başardınız?

- Fanis Malkidis: 2005 yılında Illinois eyaletinde soykırımlardan en az birinin ders olarak okutulması gerektiği konusunda bir yasa çıktı. Bu yasa Yahudi ve bunun uzantısı olarak Ermeni soykırımını kapsıyor.

Oradaki Yunanlılar çok dinamik; Ermenilere yaklaştılar. Ermeniler 2005 yılından sonra bu yasayı uygulatmışlardı. Bundan sonraki adım Pontus Elenlerinin soykırımını da mecburi soykırım dersine dahil etmekti. Bu da 2006 yılının başlarında gerçekleşti. Yazar Ronald Levinski İngilizce olarak bir ders kitabı yazdı, ben de kitabın bilimsel editörlüğünü yaptım.

Bu gerçekten de iyi bir çalışma oldu ve Illinois eyaletindeki tüm ortaokullarda ders olarak okutulmaya başlandı. Sözkonusu kitap komşu eyalet Minessota'da da okullarda ders kitabı olarak okutulmaya hazırlanıyor. Bu kitap benim tercümemle Illinois eyaleti ve Şikago'daki tüm Yunan okullarında da ders kitabı olarak okutulacak.

Bu gerçekten de önemli bir gelişme ve Amerikan toplumunun bu konulara ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

- Hronos: Bu konuyla ilgili Yunanistan'da neler oluyor?

- Fanis Malkidis: Yunanistan'da Lise II. sınıf kitabında bu konuyla ilgili 42 sayfa var. Ayrıca bu konu ders olarak Gümülcine ve Florina'daki iki üniversite bölümünde okutuluyor: Ancak bu gelişme son derece önemli, zira Yunan soydaşlarımızda büyük bir dinamizm olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu dinamizmin eğitim gibi son derece hassas bir konu üzerinde yoğunlaşması çok önemli. Tarihi belgeler ve gerçek aracılığıyla tarihi hafızanın yeniden düzeltilmesine çalışılıyor.

Aslında Türkiye için hiç de hoş olmayan yakın siyasal ve sosyal hayatın bir dönemi anlatılıyor, ancak bu konuda susulmayarak, gerçeklerin üstü örtülmeyerek, unutulma sürecine terkedilmeyerek tarihi hafızanın yenilenmesi çok önemli. Artık Türkiye'nin önünde bir AB üyeliği süreci var; Komisyonun ve AP'nin raporunda da Türkiye'nin tarihi geçmişinin düzeltilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu da en iyi şekilde eğitim aracılığıyla yapılabilir.

- Hronos: Türkiye bu gibi konulara el atıldığında ve uluslararası alanda ve eğitim gibi alanlarda bu konularda önemli adımlar atıldığında son derece rahatsız oluyor. Sadece bu konulara değindikleri için kovuşturmaya uğramış yazarlar biliyoruz.

- Fanis Malkidis: Evet, Orhan Pamuk olayı oldukça yeni; adıgeçen İsviçre'de Ermeni soykırımından bahsetmişti. Buna rağmen bildiğiniz gibi Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülünü aldı. Tabii bu konulardan bahsedenler sadece Orhan Pamuk gibi tarihi ve edebi kimliği olan kişiler değil; Türkiye dışında yaşayan Türkler de bu konulardan bahsediyorlar. Almanya'da Ali Artem ve ABD'de Taner Akçam var. Bu insanlar bu konularla ilgilenen ve gerçeğin ortaya çıkmasını isteyen kişiler, zira halkların geçmişle barışması, gerçeklerin ortaya çıkmasıyla sağlanır. Bu konu bugün Türk halkının çoğu tarafından bilinmiyor, bunun sayesinde Yunanistan'daki çok sayıda insanla yakınlaşmalar gerçekleşip, gerçek dostluk hareketleri gerçekleşebilir.

- Hronos: Tabii bu Türkiye'de Batı tarzı yaşam ve AB'ye mi, yoksa İslam'a mı yaklaşımın ön plana çıkacağına bağlı.

- Fanis Malkidis: Evet, teorik bir analiz yapmak gerekseydi bu çok ilginç bir yaklaşım olabilirdi. Ancak şu anda pratik konulara bakmamız gerekir. Türkiye kimin yanında yer alacağı, kimleri terkedeceği konusunda bir karara varmalıdır. Bu teorik soru, sadece analiz bazında son derece önem arzetmektedir.

Çok sayıda Türk'ün de dediği gibi Türkiye artık geri dönemeyeceği bir noktada bulunuyor. Bu arada Avrupa'da Türkiye'yi olduğu gibi AB içine kabul etme konusunda bir hareketlilik de var. Kanımca önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin AB'ye tam olarak üye olmasındansa, özel bir ilişki içinde olması görüşü hakim olacak. Bu düşünceyi tüm Avrupa'da görüyoruz; bunun yanında muhtemelen Türklerin de isteği, yani hem AB'nin üyesi olup, hem de kendilerine özgü karakteristikleri korumak.

- Hronos: Yani bu bağlantıdaki ekonomik kaynaklar ve yararlardan faydalanmak, ancak kendi hareketlerinde serbest olup, başka konularda bağlanmamak...

- Fanis Malkidis: Evet, elbette... Tabii bazı kişiler Türkiye'nin AB üyeliğini sadece ekonomik bir mesele olarak ele alabilirler, ancak ben bunu siyasi bir mesele olarak görüyorum, zira Türklere, dolayısıyla İslam'a yaklaşım, ordunun rolü ve diğer konular. Avrupalılar da, Türkler de konuya bu açıdan bakacaklar, dolayısıyla ekonomik boyut ikinci planda kalacak. Ne var ki birincisi gerçekleşmezse, ikincisi de gerçekleşmeyecek.,,

Bu arada soykırımın Illinois, Şikago'daki okullarda ders olarak okutulması son derece önemli bir gelişme. Bu durum ABD ve Kanada'da Pontus ve bütün Yunanlıların ciddi ve karşılık beklemeden çalıştıklarında sonuca gidebileceklerini gösteriyor. Bu sonuç, Kanada ve ABD'deki Yunanlı Pontusluların soykırımını ön plana çıkararak, gerçeğin ve tarihi hafızanın düzetltilmesi yönündeki çabalarının sonucu."

Melahrini Martidu
‹‹‹ geri dön
Yorum
» Theofanis MALKİDİS ( Murat Hatipoğlu 2008-02-28 02:05:48)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610671    Bugün : 255    Son : 13:38    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Habitat2008
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
Specials
Teknoloji