Forum! New!


Facebook
Twitter

ECOSOC üyeliğimiz ve bize getirecekleri - 06.09.2006

 
 
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 2006 yılı Temmuz ayı itibarıyla Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne bağlı bir sivil toplum örgütü oldu. Özel statülü sivil toplum örgütü olarak ECOSOC’a dahil olan ABTTF, bu statüyle, uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalarda daha etkin bir duruma gelecek.

1988 yılında, Batı Trakya’da yaşayan azınlığın haklarını daha etkin bir şekilde savunabilmek amacıyla kurulan ABTTF zaman içerisinde büyük başarılara imza attı. O dönem 7 derneğin çatı örgütü olan ABTTF’nin bünyesinde bugün 29 dernek yer alıyor.

Federasyon, uluslararası alandaki faaliyetlerine 1990 sonrasında hız verdi. Azınlığımızın sorunlarını daha geniş kitlelere ulaştırıp çözüm yolları aramak için, başta HABİTAT ve AGİT olmak üzere uluslararası alanda gerçekleştirilen bir çok toplantıya katılmaya başladık. Toplantılarda, azınlığımızın yaşamış ve yaşamakta olduğu sorunları içeren sunumlarımız, katılımcıların dikkatini çekiyordu. Ülkemiz Yunanistan’da kimliğimiz reddediliyordu ama uluslararası toplantılarda Türk kimliğimizle kabul görüyorduk. ECOSOC üyeliğinin ABTTF’yi çok daha güçlü kılacağını düşünerek 1998 yılında ECOSOC üyeliği için başvuruda bulunduk.

ECOSOC üyesi olabilmek için belli bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Mesela, ulusulararası alanda gerçekleştirilen faaliyetler bu anlamda büyük rol oynuyor. 2002’de yeniden Federasyon Başkanı seçildiğimde ECOSOC üyeliğiyle ilgili çalışmalara da hız verdik.

Federasyonumuz, azınlığımızın, insan hakları, demokrasi, eğitim ve hukuk alanında yaşadığı sorunlarla ilgili önemli çalışmalar yapmaktadır. Tüm bu çalışmalarımızı gösteren, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Yunanca olmak üzere dört farklı dilde hazırladığımız web sayfamızla, başta tüm dünyadaki Batı Trakyalılar olmak üzere, Türk, Yunan ve uluslararası önemli kuruluşlara rın yer aldığı çok geniş bir kesime hitap ediyoruz. Ayrıca basın çalışmalarımız ve iki yıldır 4 farklı dilde çıkardığımız aylık bültenlerimiz büyük ilgi görüyor.

Davamızın haklılığı, kurumumuzun şeffaflığı, yayınlarımız, web sayfamız ve uluslararası alandaki girişimlerimiz, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne bağlı bir sivil toplum örgütü olmamızda önemli rol oynadı. Özel statülü sivil toplum örgütü olarak ECOSOC’a dahil olan ABTTF, bundan böyle, azınlıklar ve Batı Trakya Türk azınlığını ilgilendiren konularda Birleşmiş Milletler’e (BM) danışmanlık ve BM’nin uluslararası toplantılarında sunum yapabilecek

ECOSOC, bunca yıllık çalışmalarımızın meyvelerinden yalnızca biri. Bundan böyle faaliyetlerimize daha da hız vereceğiz. Uluslararası alanda, azınlığımızın hep dile getirilen çok önemli sorunlarının yanında, bugüne kadar dile getirilememiş diğer sorunlarını da anlatacağız. Azınlık hakları, göç, uluslararası hukuk, din, insan hakları, yerel yönetimler, eğitim, kültür, ekonomi, gelişim, aile, kadın, çocuk ve gençler BM’de ağırlıklı olarak çalışacağımız konu başlıklarını oluşturuyor.

Federasyon olarak bu kapsamda yapacağımız ilk çalışma gençlere yönelik olacak. Son Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız kararla, kapılarımızı gençlere açmaya karar verdik. Federasyonumuzda, üniversite eğitimi almış olan ve bizimle çalışmak isteyen Batı Trakyalı geçlerden bir çalışma grubu oluşturmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde web sayfamız ve basın aracılığıyla bir duyuru yaparak gençlerin bize başvuruda bulunmalarını isteyeceğiz.

Bütün gayretimiz, insan hakları ve demokrasiye bu denli önem verilen Avrupa’da, azınlığımızın haklarını gerektiği gibi kullanabilmesine yöneliktir. Bu güne kadar başardıklarımız, bundan sonra başaracaklarımızın garantisidir.

Halit Habipoğlu
ABTTF Başkanı
‹‹‹ geri dön
Yorum
» BM ECOSOC (ÖZKAN ÇOLAK 2006-10-22 13:42:52)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635260    Bugün : 37    Son : 4:26    Aynı anda : 13031
ABTTF
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
Dernek Ziyaretleri
Specials
Teknoloji