Forum! New!


Facebook
Twitter

Teknoloji: ILA 2006 - 27.06.2006


Teoman İsmail
Uçak Yüksek Mühendisi
teomanismail@yahoo.de
Berlin Uluslararasi Havacılık Ve Uzay Sanayi Fuarı-ILA 2006

Degerli Bati Trakyalilar,

Herseyden önce sizlere sevgi ve saygilarimi sunarak ‘Teknoloji’ adi altinda yazilarima devam edip gerek havacilik ve uzay sanayisine iliskin gerekse diger teknolojik alanlarda da (örnegin otomobil fuarlari, bilim müzeleri, cesitli buluslar, makineler, ne nasil calisir vs.) son gelismeleri zaman elverdigince aylik olarak aktararak sizleri bu alanlarda bilgilendirmeyi ümit ediyorum.Degerli Bati Trakyalilar gönül isterki mesleki ve mesleki olmuyan fuarlarda gördügüm ve gözlemledigim binlerce teknik ürünün hic olmasa yüksek teknoloji icermiyen bazilarini bizlerde Bati Trakyada üretebilsek ve böylece Bati Trakyada teknolojiyi yanliz kullanmayip ayni zamanda gerektigi gibi uyguluyabilsek.Maddi ve manevi yönden her nekadar kolay olmasada basarilamaz da degil! Bu havacilik fuarina iliskin bilgileri sizlere sirasiyle transport ucaklari, uzay sanayi,askeri ucaklar ve savunma sanayi ve son olarakta ucak ve uzay araclari motorlari, helikopterler, ekipmanlar basliklari adi altinda aktarmak istiyorum. Arsu edenlar bu yazilari ayrica ‘Ögretmenin Sesi’ dergisinde de ‘Teknoloji’ adi altinda bulabilirler.Bu yazi dizisinde kullanilan bazi teknik veriler ILA 2006, EADS-Airbus,Spelco,Aeroflieger,PW gibi bazi kuruluslardan referanz olarak alinmistir

Gectigimiz ayin sonlarina dogru Berlinde yapilan havacilik ve uzay sanayisine iliskin fuara bu sene katilim rekor seviyeye ulasmis olup fuara yaklasik 250 000 katilimci-izleyici, 42 ülkeden binin üzerinde firma ve 340 ucak katilmistir.

Ticari Taşıma Uçakları

Gelecekteki 20 yil icin 25 bin ticari transport ucagina ihtiyac olacagini düsünürsek bu alanda faaliyet gösteren dev firmalarin rekabetlerini fakat bu rekabetlerin bizler icinde daha modern, ekonomik,cevrecil ve daha teknoloji iceren ucaklar sagladigini daha iyi anliyabiliriz.Yolcu ucaklarinin yaninda kargo ucaklarida teknolojiye uygun olarak gelistirilmektedir.

Yolcu ucaklarinda fuarda en büyük ilgiyi ceken, bu alanda havacilik standartlarini degistiren ve yeni bir boyut acan dev yolcu ucagi Airbus A380 (A380)’dir.Bu sene rekor derecede katilimciyi fuara ceken ve benimde üzerinde calistigim projelerden biri olan A380’nin degisik kabin konfigurasyonuna göre 555 kisi tasiyan dev ucagin (Fot.1) 873 kisilik versiyonuda düsünülmektedir.Ucusun disinda diger fonksiyonlarinida yapip yapmiyacagi test edilen ucagin en önemli testlerinden biride örnegin acil durumda bunca kisinin tahliyesi icin uygun olup olmadigidir.Bu test’de 800’ün üzerinde insan kapilardan cok kisa sürede acilan hortum merdivenler vasitasi ile basarili bir sekilde gerekli sürede tahliye edilmistir.Böyle bir dev ucaktaki asansör, aydinlatma vs. gibi unsurlarda tahliye durumunda önemlidir. Su ana kadar sayisi 180’nin üzerindeki hidroliksilindirler vasitasi ile 4 ay icinde temsili olarak 5000’nin üzerinde test ucusunu yapan ayni zamanda cesitli statik yükler altinda da test edilen ucak ayrica karli,buzlu,yagisli,cok sicak gibi degisik hava sartlarindaki kalkis,ucus ve inis asamalarini basari ile tamamlamis olup, ucagin ilk seferini bu senenin sonuna dogru uzak doguya yapmasi beklenmektedir. Asagida bu ucaga ait bazi teknik veriler yer almaktadir.

Ayrica fuara Airbus ailesinin en kücük ucagi A318 ve yine Dünyanin en uzun ucagi A340 (teknik özellikleri asagidadir),özellikle askeri ucaklara havada yakit ihmali yapan ucan tanker ve ambulans olarak bilinen ve cok amacli kullanilan A310 MRT (Fot.2-Kokpit), Antonow AN-2,Tupolew TU-204-300,Iljuschin IL-76TD vs. gibi cesitli transport ucaklari katilmistir.Bunun yaninda ayrica is adamlarina hitap eden Embraer Legacy, Embraer Phenom 300 (en son modelin mockup’i),Cessna Citation,Bombardier Challenger 850,Dassault Falcon 50 vs. gibi cesitli ucaklarda fuarda yer almistir.


Fot.1-Dev yolcu ve kargo ucagi A380 görülmektedir

Fot.2-A310 MRT’in kokpiti görülmektedir
Airbus A380’nin teknik özellikleri; Kanat acikligi:79.8m, uzunluk: 73m, yükseklik: 24.10m, gövde capi: 7.14m,
maksimum kalkis agirligi: 590ton, menzil: 15 000km (Referanz: Airbus)

Airbus A340-600’ün teknik özellikleri;Kanat acikligi: 63.45m, uzunluk:75.3m,yükseklik:17.3m,gövde capi:5.6m
menzil:14640km, yolcu kapasitesi: 380 kisi (2 sinif 419 kisi)

Fuarda bir mucitin bulusuda tanitilmistir.Aslinda bulus basit;bizler zaten dogayi taklit ederek teknolojiyi uyguladik tipki kuslari taklit ederek ucaklarin yapilmasi gibi.Bu bulusu yapan kiside bir model ucagin kanatlarina yukariya asagiya dogru hareket kabiliyeti vererek pervanesiz olarak ucagi ucurtmayi basarmistir.

Fuarda en ilginc yeniliklerden biride Münihte bulunan 3 firmanin ortaklasa ürünü olan yeni bir parasüt türüdür.Firma yetkilileri ile yaptigim röportajda aldigim bilgilere göre bu alanda büyük bir yenilik olan parasüt (Fot.3) ucaga benzer bir aerodinamik kalkan tasarimi vasitasi ile daha emniyetli,rüzgardanda etkiliyenmiyen daha iyi bir stabilite,soguka karsi koruma,istenilen noktaya atlama ve hata daglarin arasindan kolaylikla gecme,navigasyon sistemi (özellikle savas sirasinda) vs. gibi durumlarda üstünlük saglamaktadir.Ayrica alternatif olarak itici güc takilarak saatte 150 km sürat ile 200 km (400 km’ye cikmasi planlanmaktadir) menzil gidebilmekte ve inise yakin yükseklikte sirtaki ucak benzeri kalkan atliyana bagli olarak ayrilip parasüt acilmakta ve inis gerceklesmektedir.Cok iyi aerodinamik yapiya sahip olan parasüt müsterinin ihtiyaclarina göre modifiye edilebilmektedir.Fot.3-Cok amacli olarak gelistirilmis yeni bir parasüt türü görülmektedir


( Devam edecek)

Not : Teknoloji adi altinda yayinlanan tüm yazilarda kullanilan fotograflar ve yazilar yazarin yazili onayi alinmadan hicbir sekilde degistirilemez, cogaltilamaz ve yayinlanamaz.
‹‹‹ geri dön
Yorum
» Tesekkürler (Skr Hanci Ali 2006-07-03 21:38:34)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610661    Bugün : 245    Son : 12:55    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
Specials
Teknoloji