Forum! New!


Facebook
Twitter

İskeçe Türk Birliği için Beş Bin İmza - 12.07.2005

 


 
ABTTF Basın Bürosu, Witten-11.07.2005

İskeçe Türk Birliği için Avrupa´dan Beş Bin İmza

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve ABTTF´ye üye Avrupa çapında 29 Batı Trakya Türk derneğinde sürdürülen imza kampanyasında sona yaklaşılıken imza sayısı 5 bine yaklaştı.

Geçtiğimiz Mart ayında, yalnızca isminde yer alan “Türk” sözcüğü nedeniyle Yunan Yargıtayı tarafından kapatılmasına karar verilen İskeçe Türk Birliği için Batı Trakya´da başlatılan imza kampanyasına paralel ABTTF´nin Avrupa genelinde üye dernekleri vasıtasıyla yürüttüğü imza kampanyasında sona yaklaşılıyor. Dernekler kanalıyla üç dilde (İngilizce, Almanca ve Türkçe) hazırlanan dilekçe formlarında Avrupa´nın tüm üst kuruluşlarına, İskeçe Türk Birliği´ne yapılan bu haksızlığa dur demeleri için çağrıda bulunuluyor. 15 Temmuz´da sona erecek kampanya için derneklere toplanmış imzalar 5 bini buluyor.

ABTTF´ye üye 30 derneğin yürüttüğü kampanya sonunda toplanan imzalar Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başta olmak üzere pek çok uluslararası kurum ile insan hakları örgütlerine gönderilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “ Bir Avrupa Birliği ülkesinde, 21. yüzyılda bir derneği yalnızca isminde yer alan “Türk” sözcüğü nedeniyle kapatılması, kendisine büyük umutlar bağlanan ve bizlerinde vatandaşı olduğu Avrupa Birliği´nesürülmüş bir kara lekedir. Tüm uluslararası normları hiçe sayarak etnik kimliğimizi reddeden ve bizi yalnız “Müslüman” olarak tanıyan ülkemiz Yunanistan´ı girdiği bu hatalı yoldan geri dönmeye çağırıyor, altına imza atıp aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü meclis onayından geçirmediği ´Azınlık Hakları Çerçeve Sözleşmesi´ni onaylamaya davet ediyoruz. Uluslararası belgeleri gösteriş olsun diye imzalayıp, hayata geçirmemek devlet ciddiyetine aykırıdır” diye konuştu.

İmza kampanyası formlarına ABTTF ofisinden veya www.abttf.org adresinden ulaşmak mümkün. İmzalanan formların 15 Temmuz 2005 tarihine kadar, ABTTF´nin Witten´deki ofisine elden veya posta kanalı ile iletilmeleri gerekiyor.
‹‹‹ geri dön
Yorum
» İSKEÇE HALKI TÜRKTÜR. TÜRK KALACAKTIR. ( 2005-08-02 14:48:57)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610662    Bugün : 246    Son : 13:06    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Specials
Teknoloji