Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan'da Türk'ün adı bile yasak - 27.06.2005

 


 
ESSEN- Merkezi Almanya'da bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı uzmanlarından Cem Şentürk, Avrupa Birliği'nin tanınmış tek Türk-Müslüman azınlığı Batı Trakya Türklerine ilişkin yürüttüğü araştırma kapsamında gerçekleştirdiği Batı Trakya ziyaretini ve Batı Trakya'nın sorunlarını değerlendirdi.

Bir hafta süren ziyaret kapsamında müftülerden, eski/yeni milletvekillerine, dernek başkanlarından, belediye başkanlarına, azınlık medyası mensuplarına kadar, Batı Trakya Türk azınlığından 20 kadar azınlık önderi ile görüşme şansı bulduğunu belirten Şentürk; ziyaret programı çerçevesinde pek çok köyü gezme ve köylülerle de görüşme olanağı bulduğunu ifade etti.

Kırsal nüfus yapısı nedeniyle, azınlığın bugüne kadar sesini yeterince duyuramadığının altını çizen Şentürk, "Ancak, Batı Trakya Türklerince anavatan bilinen Türkiye'nin, bölgede eğitim hakkını kullanamayan öğrencilere üniversitelerinin kapılarını açması ve bu öğrencilerin geri dönüşü sayesinde Batı Trakya'da haklarını aramasını bilen bir nüfus oluşmaya başladı. Diğer yandan Avrupa'ya yerleşen Batı Trakyalı Türk göçmenler de dernekleri ve en üst kuruluşları olan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu vasıtasıyla seslerini Batı Avrupa'da duyurmaya başladılar" diye belirtti.

'Türk' adı hala yasak

Azınlığın 90'lı yılların ortalarına göç etmeleri için ağır baskılara maruz kaldığını söyleyen TAM uzmanı sözlerine şöyle devam etti: "Soğuk savaşın sona ermesinin ardından örtbas edilen pek çok azınlık sorunu gibi, Batı Trakya'daki sorunlarda gün yüzüne çıktı. Azınlık siyasetçilerinin o dönem ele aldıkları inisiyatif sayesinde AB ve diğer uluslararası/ulus üstü kuruluşları sorunların çözülmesi için Yunanistan üzerinde ciddi baskı uyguladılar. Artık akan damını aktarmak isteyenlere ruhsat veriliyor, köylüler traktör ehliyeti alabiliyorlar. Türk azınlık mensuplarının gayrimenkul alımına izin veriliyor, daha da ötesi 'Yunan soyundan olmadıkları' için yurt dışına çıkışla vatandaşlıktan atılmıyorlar. Buna karşın üç ay önce sonuçlanan İskeçe Türk Birliği (ITB) davası gösterdi ki, Yunanistan "Türk" adına hala daha tahammül edememektedir, hiçbir yasadışı etkinliği olmayan bir derneğin yalnız ismi nedeniyle kapatılması Avrupa'nın temel kurucu prensiplerine aykırıdır." dedi.

Dinsel Haklar

Azınlığın Lozan Antlaşması gereği pek çok dini özerklikle donatılmış olduğuna değinen Şentürk; "Batı Trakya'da azınlığın dinsel özerkliğinin garantisi olan idari ve yargısal yetkilerle donatılmış Müftülükler bulunuyor. 1913 Atina Antlaşması gereği azınlık tarafından seçilmesi gereken Müftülerin 80'li yılların başında toplumsal hareketin başını çekmesi nedeniyle, bu makamların 90'ların başında kontrol altına alınması yoluna gidildi, bugün için Yunanistan'ın atadığı ve azınlığın seçtiği
müftüler ikili bir yapı oluşturuyor. Halkın büyük desteğini alan seçilmiş müftülerin statüsü AIHM kararlarına rağmen resmileştirilmediğinden ötürü, ikili yapı süregeliyor, bu ise dinsel özerkliğin aşınması sonucunu beraberinde getiriyor" dedi. Şentürk, bunun yanında azınlığın ata yadigarı mülkleri olan Vakıfların kontrolünün 1967 Cuntasından beri azınlığın idaresine verilmediğini, bu kurumların yağmaya açık halde tutulduğunu belirtti.

Vatandaşlıktan Çıkarılanlar

1955-1998 yılları arasında yürürlükte kalan Yunan Vatandaşlık Yasası'nın 19. Maddesi ile, Yunanistan'ın resmi açıklamasına göre 46.638 kişinin vatandaşlığı yitirdiğini belirten Şentürk; "Ancak maddenin dolaylı yollardan etkilediği kişi sayısı verilen rakamın çok üzerinde Vatandaşlıktan çıkarılanların sonradan doğan çocukları, otomatik olarak vatansız veya başka bir tabiiyetle doğduklarından istatistiklere yansımıyorlar. Halen Yunanistan'da yaşamını sürdüren pek çok 'vatansız' Türk bulunuyor." dedi.

Eğitim

"Lozan'da azınlığa tanınmış en önemli haklardan bir tanesi olan eğitim-öğretim hakkını kullanmak üzere azınlık kendi öğretim kurumlarını kurarak sürdürebiliyor" diyen araştırmacı, "Yunanistan, bilinçli olarak kendi yetiştirdiği Türkçesi yetersiz öğretmenleri azınlık okullarına atıyor." diye konuştu.

Ekonomik şartlar

Azınlığın yıllar süren baskılar nedeniyle kendi içinden büyük bir ticaret ve sanayi kesimi çıkaramadığını ve nüfusun yüzde doksana yakınının tarımsal üretimle geçimini sağladığını belirten Şentürk, esas olarak tütün yetiştiriciliği ile geçimini sağlayan köylünün düşük taban fiyatlar ve karşılarına hiçbir korunma olanağı bulunmayan tütün tüccarları arasında sıkıştığını belirtti. Şehir merkezlerindeki Türk mahallelerinin ve Türk köylerinin Yunanlılara ait bölgelerden bir bakışta ayırt edilebilecek derecede bakımsız durumda olduğuna değinen TAM uzmanı, "Yıllar boyunca azınlığa yapı izinleri verilmemesi nedeniyle Batı Trakya'da Türk bölgelerinde pek çok harabe evle
karşılaşıyorsunuz, ekonomik durumu iyi olanların derhal başladıkları yeni inşaatlar ile eskilerin çöküntü hali arasındaki tezat her yerde her an gözünüze çarpar nitelikte. Gümülcine ve İskeçe'deki Türk mahallelerinin alt yapısı ise Avrupa standartlarının çok çok uzağında, taş-toprak yolları olan Türk mahallelerine girerken bir zaman tünelinden geçmiş gibi hissediyorsunuz" diye konuştu.

Vatandaşlık haklarının pek çoğuna 90'lı yıllarda kavuşarak üçüncü sınıf yurttaşlıktan terfi eden Batı Trakya Türklerinin Lozan'da tanınmış azınlık haklarının büyük bölümü hala iade edilmiş olmadığını belirten TAM Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen ise "AB üyesi bir ülkede bir azınlığın bu şekilde tanınmış haklarından mahrum edilmesi, AB ve kurumlarına güveni sarsabilecek niteliktedir.

Aday ülkelere azınlıklarla ilgili sorunlarını çözmeleri tavsiye edilirken, onlara üye olana kadar bunları yapın, üye olduktan sonra serbestsiniz izlenimi verilmemelidir" dedi
‹‹‹ geri dön
Yorum
» herkese slm ( 2005-07-02 12:42:02)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1614112    Bugün : 416    Son : 20:36    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Avrupa Konseyinde Yan Etkinlik, 25.04.2013, Strazburg, Fransa
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
2011 Bati Trakya girisimleri
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
Specials
Teknoloji