Forum! New!


Facebook
Twitter

AB Komisyonu’ndan “1 milyon imza kampanyası”na red kararı! - 18.09.2013

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu: Komisyon’un red kararı Avrupa’daki ulusal azınlıklar açısından büyük bir hayal kırıklığı!

AB Komisyonu, Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN)’nin İtalya Güney Tirol Halk Partisi(SVP), Romanya Macarları Demokratik İttifakı(RMDSZ) ve Avrupa Azınlıkları Gençliği(YEN) tarafından sunulan 1 milyon imza kampanyası girişimini reddetti.

16 Eylül 2013 tarihinde verdiği cevapta AB Komisyonu, “Azınlık Kurtarma Paketi” isimli Avrupa Vatandaş Girişimi teklifini Komisyon’un yetki alanı dışında olduğu gerekçesi ile reddetti. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da partner olarak yer aldığı 1 milyon imza kampanyası Haziran 2013’teki FUEN Kongresi’nde resmen başlatılmış, 15 Temmuz 2013’te AB Komisyonu’na sunularak kaydı yapılmıştı. AB Komisyonu ise yasal cevap verme süresinin son gününde verdiği cevap ile Avrupa’da yaşayan ulusal ve dilsel azınlıkların haklarının korunması için ilk adım oluşturacak olan girişimi reddetti.

FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen, AB Komisyonu’nun cevabını anlamadıklarını zira AB Komisyonu’nun 1 milyon imza kampanyası girişiminin Komisyon’un yetki alanı dışında kaldığı yönündeki açıklamasına kesinlikle katılmadıklarını belirtti. Girişim için oluşturulan Vatandaş Komitesi’nin bir diğer üyesi RMDSZ Başkanı Kelemen Hunor ise AB Komisyonu’nun bu cevabı ile politik bir karar verdiğini düşündüğünü zira girişimin hukuki ve teknik olarak uygun şekilde hazırlandığını ifade etti.

Şu anda kampanyanın organizatörleri AB Komisyonu’nun kararına itiraz edip etmeyeceklerini gözden geçiriyor. 26 Eylül 2013 tarihinde Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilecek forumda azınlıkların Avrupa Vatandaş Girişimi, “Azınlık Kurtarma Paketi” tartışılacak.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Avrupa’daki ulusal azınlıklar için AB düzeyinde bir korunma çerçevesi oluşturulması için ilk adım niteliği taşıyacak 1 milyon imza kampanyası girişiminin Komisyon tarafından reddedilmesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Hukuki ve teknik açıdan sağlam hukuki temeller üzerine oturmuş bu girişimin Komisyon tarafından reddedilmesi oldukça şaşırtıcı.” şeklinde konuştu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» miras, emanet ve degerler ( Ayhan Kadioglu 2013-09-22 12:57:30)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1439216    Bugün : 560    Son : 21:40    Aynı anda : 13031
ABTTF
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
Specials
Teknoloji