Forum! New!


Facebook
Twitter

AB Komisyonu’ndan “1 milyon imza kampanyası”na red kararı! - 18.09.2013

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu: Komisyon’un red kararı Avrupa’daki ulusal azınlıklar açısından büyük bir hayal kırıklığı!

AB Komisyonu, Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN)’nin İtalya Güney Tirol Halk Partisi(SVP), Romanya Macarları Demokratik İttifakı(RMDSZ) ve Avrupa Azınlıkları Gençliği(YEN) tarafından sunulan 1 milyon imza kampanyası girişimini reddetti.

16 Eylül 2013 tarihinde verdiği cevapta AB Komisyonu, “Azınlık Kurtarma Paketi” isimli Avrupa Vatandaş Girişimi teklifini Komisyon’un yetki alanı dışında olduğu gerekçesi ile reddetti. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da partner olarak yer aldığı 1 milyon imza kampanyası Haziran 2013’teki FUEN Kongresi’nde resmen başlatılmış, 15 Temmuz 2013’te AB Komisyonu’na sunularak kaydı yapılmıştı. AB Komisyonu ise yasal cevap verme süresinin son gününde verdiği cevap ile Avrupa’da yaşayan ulusal ve dilsel azınlıkların haklarının korunması için ilk adım oluşturacak olan girişimi reddetti.

FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen, AB Komisyonu’nun cevabını anlamadıklarını zira AB Komisyonu’nun 1 milyon imza kampanyası girişiminin Komisyon’un yetki alanı dışında kaldığı yönündeki açıklamasına kesinlikle katılmadıklarını belirtti. Girişim için oluşturulan Vatandaş Komitesi’nin bir diğer üyesi RMDSZ Başkanı Kelemen Hunor ise AB Komisyonu’nun bu cevabı ile politik bir karar verdiğini düşündüğünü zira girişimin hukuki ve teknik olarak uygun şekilde hazırlandığını ifade etti.

Şu anda kampanyanın organizatörleri AB Komisyonu’nun kararına itiraz edip etmeyeceklerini gözden geçiriyor. 26 Eylül 2013 tarihinde Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilecek forumda azınlıkların Avrupa Vatandaş Girişimi, “Azınlık Kurtarma Paketi” tartışılacak.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Avrupa’daki ulusal azınlıklar için AB düzeyinde bir korunma çerçevesi oluşturulması için ilk adım niteliği taşıyacak 1 milyon imza kampanyası girişiminin Komisyon tarafından reddedilmesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Hukuki ve teknik açıdan sağlam hukuki temeller üzerine oturmuş bu girişimin Komisyon tarafından reddedilmesi oldukça şaşırtıcı.” şeklinde konuştu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» miras, emanet ve degerler ( Ayhan Kadioglu 2013-09-22 12:57:30)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk basını mensupları ABTTF Brüksel Temsilciliği’ni ziyaret etti
» Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli!
» Dr. Hasan Ahmet_YÜRÜ!
» ABTTF ve EFA ortaklığında Avrupa Parlamentosu’nda eğitim konulu konferans düzenlendi
» Batı Trakya Türkleri Almanya’nın Viersen şehrindeki aile gecesinde buluştu
» Batı Trakya Türkleri Nürnberg’deki düğün töreninde bir araya geldi
» Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz!
» MART 2019
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1205005    Bugün : 399    Son : 12:30    Aynı anda : 13031
ABTTF
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
Specials
Teknoloji