Forum! New!


Facebook
Twitter

“Azınlık Vatandaşları Girişimi” için geri sayım başladı - 20.03.2013

Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN) Direktörü Jan Diedrichsen, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF)’nun Witten’deki Merkez Ofisi’ni ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve FUEN Direktörü Jan Diedrichsen, Haziran 2013’te başlatılması planlanan “Azınlık Vatandaşları Girişimi”ni görüştüler.

ABTTF ve FUEN Azınlık Vatandaş Girişimi’ne ilişkin ayrıntıları görüştüler

FUEN, Avrupa Birliği vatandaşlarına AB Komisyonu’na yasa teklifinde bulunmaları imkanını sağlayan ve 1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren “Avrupa Vatandaşları Girişimi” aracılığı ile Avrupa’da yaşayan azınlıkların haklarının korunması için “Azınlık Vatandaşları Girişimi” başlatacak. Haziran 2013’te başlatılması planlanan bu girişim ile FUEN, Romanya’daki Macar toplumunun temsilcisi konumundaki siyasi parti Romanya’daki Macarlar Demokratik İttifakı(RMDSZ), İtalya Güney Tirol Özerk Yönetimi Meclisi’ndeki Güney Tirol Halk Partisi(SVP) ve Avrupa’daki azınlık gençlik kuruluşlarının temsilcisi olan Avrupa Azınlıkları Gençliği (YEN) ortaklığında Avrupa’da yaşayan azınlıkları tek bir amaç altında birleştirmeyi, Avrupa Birliği’nin dikkatini Avrupa’da yaşayan azınlıklara çekmeyi hedefliyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı Azınlık Vatandaşları Girişimi’nin ana partnerlerinden biri olacak

AB Komiyonu’nun Haziran’da yapılacak başvuruyu kabul etmesi halinde “Azınlık Vatandaşları Girişimi” için 27 AB üye ülkesinden en az 7’sinden 1 milyon imza toplanması gerekiyor. İlgili tüzüğe göre Yunanistan’dan en az 16.500, Almanya’dan ise en az 74.250 imzanın toplanması gerekli girişimde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da girişimin yedi kurucu partnerinden birini oluşturacak. Bu girişimin yürütülmesinde ABTTF de Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden kurum ve kuruluşların ortaklığında bir çalışma yürütecek.

Azınlık Vatandaşları Girişimi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı 2014 yılında Avrupa’da yaşayan azınlıkları mobilize ederek tek bir amaç altında birleştirmeyi hedefleyen bir siyasi kampanya da olacak. FUEN’in ve diğer partner kuruluşların 1 milyon imzayı toplaması için 1 yıl süresi olacak. Her ülkeden toplanacak imzaların geçerli olup olmadığına ise ilgili ulusal makamlar karar verecek. 1 milyon imzanın toplanması halinde AB Komisyonu, gerekli incelemeleri yaparak 3 ay içerisinde AP’de düzenlenecek bir açık toplantıda bunu kamuoyuna ilan ederek vatandaş girişiminin sunulduğu konuda bir tebliğ kabul edecek.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» FUEN ( Bilal Bilal 2013-03-22 10:36:19)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk heyetinden Strazburg’a çalışma ziyareti
» Dr. Hasan Ahmet_BİZ!
» Gütersloh Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği yeni yönetimini seçti
» İstanköy Türkleri adadaki vakıf mallarının satılmasına tepki gösterdi
» OCAK 2019
» Başkan´dan
» Yunanistan’a mülteci kamplarındaki kötü muamele nedeniyle kınama
» ABTTF 2018 Uluslararası Faaliyetleri / Çalışmaları
» Genç ABTTF ilk toplantısını Fürth’te gerçekleştirdi
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1163730    Bugün : 349    Son : 14:23    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Specials
Teknoloji