Forum! New!


Facebook
Twitter

“Azınlık Vatandaşları Girişimi” için geri sayım başladı - 20.03.2013

Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN) Direktörü Jan Diedrichsen, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF)’nun Witten’deki Merkez Ofisi’ni ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve FUEN Direktörü Jan Diedrichsen, Haziran 2013’te başlatılması planlanan “Azınlık Vatandaşları Girişimi”ni görüştüler.

ABTTF ve FUEN Azınlık Vatandaş Girişimi’ne ilişkin ayrıntıları görüştüler

FUEN, Avrupa Birliği vatandaşlarına AB Komisyonu’na yasa teklifinde bulunmaları imkanını sağlayan ve 1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren “Avrupa Vatandaşları Girişimi” aracılığı ile Avrupa’da yaşayan azınlıkların haklarının korunması için “Azınlık Vatandaşları Girişimi” başlatacak. Haziran 2013’te başlatılması planlanan bu girişim ile FUEN, Romanya’daki Macar toplumunun temsilcisi konumundaki siyasi parti Romanya’daki Macarlar Demokratik İttifakı(RMDSZ), İtalya Güney Tirol Özerk Yönetimi Meclisi’ndeki Güney Tirol Halk Partisi(SVP) ve Avrupa’daki azınlık gençlik kuruluşlarının temsilcisi olan Avrupa Azınlıkları Gençliği (YEN) ortaklığında Avrupa’da yaşayan azınlıkları tek bir amaç altında birleştirmeyi, Avrupa Birliği’nin dikkatini Avrupa’da yaşayan azınlıklara çekmeyi hedefliyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı Azınlık Vatandaşları Girişimi’nin ana partnerlerinden biri olacak

AB Komiyonu’nun Haziran’da yapılacak başvuruyu kabul etmesi halinde “Azınlık Vatandaşları Girişimi” için 27 AB üye ülkesinden en az 7’sinden 1 milyon imza toplanması gerekiyor. İlgili tüzüğe göre Yunanistan’dan en az 16.500, Almanya’dan ise en az 74.250 imzanın toplanması gerekli girişimde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da girişimin yedi kurucu partnerinden birini oluşturacak. Bu girişimin yürütülmesinde ABTTF de Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden kurum ve kuruluşların ortaklığında bir çalışma yürütecek.

Azınlık Vatandaşları Girişimi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı 2014 yılında Avrupa’da yaşayan azınlıkları mobilize ederek tek bir amaç altında birleştirmeyi hedefleyen bir siyasi kampanya da olacak. FUEN’in ve diğer partner kuruluşların 1 milyon imzayı toplaması için 1 yıl süresi olacak. Her ülkeden toplanacak imzaların geçerli olup olmadığına ise ilgili ulusal makamlar karar verecek. 1 milyon imzanın toplanması halinde AB Komisyonu, gerekli incelemeleri yaparak 3 ay içerisinde AP’de düzenlenecek bir açık toplantıda bunu kamuoyuna ilan ederek vatandaş girişiminin sunulduğu konuda bir tebliğ kabul edecek.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» FUEN ( Bilal Bilal 2013-03-22 10:36:19)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk basını mensupları ABTTF Brüksel Temsilciliği’ni ziyaret etti
» Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli!
» Dr. Hasan Ahmet_YÜRÜ!
» ABTTF ve EFA ortaklığında Avrupa Parlamentosu’nda eğitim konulu konferans düzenlendi
» Batı Trakya Türkleri Almanya’nın Viersen şehrindeki aile gecesinde buluştu
» Batı Trakya Türkleri Nürnberg’deki düğün töreninde bir araya geldi
» Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz!
» MART 2019
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1205040    Bugün : 434    Son : 13:29    Aynı anda : 13031
ABTTF
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
Specials
Teknoloji