Forum! New!


Facebook
Twitter

“Azınlık Vatandaşları Girişimi” için geri sayım başladı - 20.03.2013

Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN) Direktörü Jan Diedrichsen, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF)’nun Witten’deki Merkez Ofisi’ni ziyaret etti. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve FUEN Direktörü Jan Diedrichsen, Haziran 2013’te başlatılması planlanan “Azınlık Vatandaşları Girişimi”ni görüştüler.

ABTTF ve FUEN Azınlık Vatandaş Girişimi’ne ilişkin ayrıntıları görüştüler

FUEN, Avrupa Birliği vatandaşlarına AB Komisyonu’na yasa teklifinde bulunmaları imkanını sağlayan ve 1 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe giren “Avrupa Vatandaşları Girişimi” aracılığı ile Avrupa’da yaşayan azınlıkların haklarının korunması için “Azınlık Vatandaşları Girişimi” başlatacak. Haziran 2013’te başlatılması planlanan bu girişim ile FUEN, Romanya’daki Macar toplumunun temsilcisi konumundaki siyasi parti Romanya’daki Macarlar Demokratik İttifakı(RMDSZ), İtalya Güney Tirol Özerk Yönetimi Meclisi’ndeki Güney Tirol Halk Partisi(SVP) ve Avrupa’daki azınlık gençlik kuruluşlarının temsilcisi olan Avrupa Azınlıkları Gençliği (YEN) ortaklığında Avrupa’da yaşayan azınlıkları tek bir amaç altında birleştirmeyi, Avrupa Birliği’nin dikkatini Avrupa’da yaşayan azınlıklara çekmeyi hedefliyor.

Batı Trakya Türk Azınlığı Azınlık Vatandaşları Girişimi’nin ana partnerlerinden biri olacak

AB Komiyonu’nun Haziran’da yapılacak başvuruyu kabul etmesi halinde “Azınlık Vatandaşları Girişimi” için 27 AB üye ülkesinden en az 7’sinden 1 milyon imza toplanması gerekiyor. İlgili tüzüğe göre Yunanistan’dan en az 16.500, Almanya’dan ise en az 74.250 imzanın toplanması gerekli girişimde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da girişimin yedi kurucu partnerinden birini oluşturacak. Bu girişimin yürütülmesinde ABTTF de Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nı temsil eden kurum ve kuruluşların ortaklığında bir çalışma yürütecek.

Azınlık Vatandaşları Girişimi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı 2014 yılında Avrupa’da yaşayan azınlıkları mobilize ederek tek bir amaç altında birleştirmeyi hedefleyen bir siyasi kampanya da olacak. FUEN’in ve diğer partner kuruluşların 1 milyon imzayı toplaması için 1 yıl süresi olacak. Her ülkeden toplanacak imzaların geçerli olup olmadığına ise ilgili ulusal makamlar karar verecek. 1 milyon imzanın toplanması halinde AB Komisyonu, gerekli incelemeleri yaparak 3 ay içerisinde AP’de düzenlenecek bir açık toplantıda bunu kamuoyuna ilan ederek vatandaş girişiminin sunulduğu konuda bir tebliğ kabul edecek.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» FUEN ( Bilal Bilal 2013-03-22 10:36:19)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635256    Bugün : 33    Son : 3:46    Aynı anda : 13031
ABTTF
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
ABTTF İftarı 2015
Dernek Ziyaretleri
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji