Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan’dan ABTTF’ye cevap - 17.07.2012

Yunanistan: Müslüman kadınlara karşı ayrımcılık yapılmıyor

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 20. Olağan Oturumu’na sunduğu “Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kadınların Yunanistan’ın ekonomik ve siyasi yaşamına tam ve etkin katılımları sorunu” başlıklı yazılı bildiye Yunanistan cevap verdi. Yunanistan BM Daimi Cenevre Temsilciliği tarafından 28 Haziran 2012 tarihinde iletilen yazılı cevapta Yunanistan, Batı Trakya Türk Azınlığı’na üye kadınların emek piyasasına ve siyasi sisteme katılımları konusunda yaşanan eksikliklerin Yunanistan’daki ekonomik krizden daha çok gelenekler ile azınlık toplumunda kadınların rolünün algısı ile ilgili olduğunu ileri sürdü.

Yunanistan, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı’nın (Sibel Mustafaoğlu) Gümülcine Belediye Meclisi’nin üyesi olmasının cesaretlendirici bir gelişme olduğunu ifade ederek Müslüman kadınların yerel düzeyde görev aldıklarını ve azınlık kuruluşları arasında en büyük ve en aktif kuruluş olan PEKEM’de kadınların önemli pozisyonlarda görev yaptıklarını belirtti.

Yunanistan, Yunan Devleti’nin Müslüman kadınlara ayrımcılık uygulamadığını, aksine Yunan Devleti’nin azınlık kadınlarının bölgesel ve ulusal düzeyde ekonomik, sosyal ve siyasi yaşama daha iyi uyum sağlamaları için olumlu eylemlerde bulunduğunu, bulunmaya devam ettiğini iddia etti. Yunanistan, hiçbir koşulda Müslüman kadınlara cinsiyetleri veya dinleri nedeniyle ayrımcılık uygulanmadığını iddia etti. Bu anlamda azınlık kadınları için özel kotalar oluşturulduğunu söyleyen Yunanistan, Müslüman kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği programlarından yararlandıklarını ve devlet makamları veya sivil toplum tarafından uygulanan programlara katıldıklarını belirtti.


ABTTF’nin BM İnsan Hakları Konseyi 20. Olağan Oturumu’na sunduğu yazılı bildiriye Yunanistan’ın verdiği yazılı cevabın tam metnine buradan ulaşılabilir.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» ( 2012-07-19 07:23:55)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610686    Bugün : 270    Son : 14:30    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
Dernek Ziyaretleri
Berlin Buyukelciligi iftar 2015
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
Specials
Teknoloji