Forum! New!


Facebook
Twitter

DEB Partisi artık resmi bir siyasi parti! - 27.09.2010

24 Eylül 2010 tarihinde Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi resmiyet kazandı. 12 Eylül 1991 tarihinde kurulan DEB Partisi’nin resmiyet kazanması için Dr. Sadık Ahmet o tarihte başvuruda bulunmuş, ancak sonuç elde edilememişti. Şimdi DEB Partisi basın bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Avukat Ahmet Kara’nın Atina’da yürüttüğü işlemler sonucunda DEB resmiyet kazandı. Böylelikle Batı Trakya Türk Azınlığı’nın partisi DEB kayıt altına alınmış, resmiyet kazanmıştır.

DEB Partisi Başkanı Birlik* gazetesine yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yıllar sonra partimizin resmiyete kavuşmuş olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. DEB Partisi’nin başta Batı Trakya Türklerine olmak üzere ülkemiz Yunanistan’a da hayırlı olmasını diliyorum. DEB Partisi artık siyasi bir konjonktür olarak vardır ve kapıları her zaman ayırım gözetmeden tüm Yunan vatandaşlarına açık olacaktır. DEB Partisi, başta ülkemiz Yunanistan olmak üzere, Balkanlar’da ve tüm Akdeniz Havzası’nda dostluğa, eşitliğe, barışa gerçek anlamda inanan bir partidir. Tekrar herkese hayırlı olmasını diliyorum.”

Habipoğlu: DEB’in resmiyet kazanması tarihi bir gelişme; DEB şimdi siyaset sahnesinde güçlü bir yer edinmek için çalışacak

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yunanistan’da Türk Azınlık’ın seçme hakkı zaman zaman çeşitli yöntemler ile engellenmeye çalışılmıştır. Bunun en açık ispatı 1990 yılında herhangi bir adayın parlamentoya girebilmesi için ülke genelinde oyların en az yüzde 3’ünü alma zorunluluğu getirilmesidir. O dönemde Türk Azınlık’ın bir partiye ihtiyacı olduğu ilan edilerek Dr. Sadık Ahmet liderliğinde “Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi” kurulmuş ancak çeşitli sebepler nedeni ile resmiyet kazanamamıştır. 24 Eylül 2010 tarihi itibari ile DEB’in resmiyet kazanması tarihi bir gelişmedir. 7 Kasım 2010 yerel seçimlerinde ülkenin yepyeni bir idari yapıya kavuşacak olması ile birlikte DEB’in siyaset sahnesinde resmi yer alması Batı Trakya Türk Azınlığı açısından yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir. Şimdi DEB, kısa ve uzun vadeli bir program hazırlayarak hedeflerini gerçekleştirmek için bugünden çalışmaya başlamalıdır. Böylelikle DEB, siyasi alanda kendine güçlü bir yer edinecektir” açıklamasında bulundu.

* Fotoğraf: Birlik Gazetesi
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» dostluk,eşitlik,barış. d.e.p ( fahrettin rodoplu 2010-09-30 10:18:12)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635254    Bugün : 31    Son : 3:34    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
ABTTF İftarı 2015
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Specials
Teknoloji