Forum! New!


Facebook
Twitter

T.C. Başbakanı R. Tayyip Erdoğan Atina’da - 16.05.2010

14 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. Papandreu’nun daveti üzerine iki gün süreli olarak Atina’da bulunacak olan Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyet, bugün Başbakan Papandreu ve beraberindeki heyet ile görüştü. Başbakan Papandreu ve Cumhurbaşkanı Papulyas ile görüşen Türk heyeti, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’na da katıldı.

Atina ve Selanik’te bombalar patladı

Erdoğan’ın Atina’da olduğu sırada Selanik’te adliye binasının önünde ve Atina’da Maliye Bakanlığı dışında birer bomba patladı. Saldırı öncesinde Elefterotipia ve ALTER televizyonunu telefonla arayarak bombanın otuz dakika içinde patlayacağı ihbar edildi. Polis, bölgeyi güvenlik kordonuna alarak binayı boşalttı. Atina’daki bombanın sis bombası olduğu anlaşıldı.

Başbakan Erdoğan’a on bakan eşlik etti

Erdoğan, Atina havalimanında Yunanistan Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, T.C. Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş, T.C. Pire Başkonsolos’u Beyza Üntuna ve üst düzey yetkililer tarafından karşılandı. Yunan televizyonlarının canlı yayın ile verdiği karşılama töreninin ardından Erdoğan ve beraberinde on bakan ve çok sayıda iş adamından oluşan heyet Başkanlık Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas ile görüştü. Papulyas Türkiye ve Yunanistan’ın dost ülkeler olduğunu ve iyi komşuluk ilişkileri olan iki ülke olmaya devam edecekleri söyledi.

Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanlıkları’nın yirmi iki protokol ile ilgili çalışmayı tamamladıkları ifade edildi. Bu antlaşmaların imzalanacak olmasının bu ziyareti tarihi kılmaya yettiğini söyleyen Papandreu, yeni ve büyük adımlar atacaklarından emin olduğunu dile getirdi. T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitri Druças’ın da hazır bulunduğu görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, Yunanistan Meclis Başkanı Silikos Petsalnikos ile bir araya geldi. Yunanistan Parlamentosu'nda yapılan görüşme öncesinde Erdoğan ve Petsalnikos kısa bir açıklama yaptılar. Petsalnikos, Yunanistan’ın 2 bin 500 yıl önce doğan demokrasinin beşiği olduğunu belirterek Erdoğan’ın ziyaretine çok önem verdiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan Atina’ya 320’ye yakın iş adamı ile geldiklerini ifade ederek iki komşu ve dost ülke olarak geleceği çok daha güçlü şekilde kurmak istediklerini belirtti.

Papandreu ve Erdoğan’ın görüşmesinin ardından düzenlenen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, kararlı olunduğu takdirde aşılmayacak hiçbir engel bulunmadığını dile getirdi. Bu adımları engellemek isteyenlere karşı ise Erdoğan, siyasilerin risk almayı bilmeleri halinde bu engellerin de aşılacağını ifade etti.
Azınlıklar konusu

Başbakan Erdoğan ve Başbakan Papandreu, Türkiye ve Yunanistan’da yaşayan azınlıklar konusu hakkında bilgilendirmede bulundular. Başbakan Erdoğan, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un “Ekümenik” olarak tanımlamasından rahatsızlık duyup duymadığı sorusuna “Ecdadımızı rahatsız etmemiş, beni de rahatsız etmiyor” yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan, Sen-Sinod Meclisi üyeliği için başvuruda bulunan yabancı din adamlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilerek sorunun çözümlenmesini amaçladıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, Batı Trakya’da müftülerin hükümet tarafından atanmasını eleştirerek “Biz nasıl ki patriği seçme hakkını kendimizde bulmuyorsak, Müslümanların dini liderlerini Yunan hükümeti seçmemeli” dedi.

Buna karşılık Başbakan Papandreu, 14 Mayıs 2010 tarihinde Zaman gazetesinden Ayşe Karabat’a verdiği röportajda Avrupa Konseyi’nin Ocak ayında yayımladığı raporda Müslüman Türk azınlığa yönelik tatmin edici olmayan muameleden dolayı getirilen eleştirileri nasıl değerlendirdiği sorusuna yanıt olarak “Yunan Müslümanları Trakya’da açık ve demokratik bir toplumda yaşıyor” dedi. Papandreu, “Kendileri farklılıkların getirdiği bütün haklara sahip Avrupa vatandaşlarıdır. Hiç kimse mükemmel değil ve her zaman geliştirilecek alanlar vardır. Bu çerçevede insan haklarını koruyan uluslararası ve Avrupa kurumlarıyla diyalogu sıcak karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ile Atina’da görüştü

15 Mayıs 2010 tarihinde Başbakan Erdoğan, Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ile Atina’da görüştü. Erdoğan’a Atina ziyaretinde eşlik eden tüm bakanların da hazır bulunduğu toplantıya Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, İskeçe PASOK Milletvekili Çetin Mandacı, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara katıldı. T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve T.C. Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş de görüşmede hazır bulundu.

Zaman’ın haberine göre Batı Trakya Türk Azınlığı temsilciler ile gerçekleştirilen görüşmede Başbakan Erdoğan, Batı Trakya Türk Azınlığı’na müftülerini seçme hakkı tanınacağı konusunda olumlu izlenim edindiğini ifade etti.

Ziyaret ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “14-15 Mayıs 2010 tarihlerinde Başbakan Erdoğan’ın Başbakan Papandreu ile gerçekleştirdiği ziyaret tarihi niteliktedir. On bakanın ve yaklaşık 320 iş adamının Başbakan Erdoğan’a eşlik ediyor olması bu ziyarete ne denli büyük bir önem atfedildiğini göstermektedir. Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanması planlanan yirmi bir antlaşma ile iki ülke arasında işbirliğinin güçlendirilmesi planlanmaktadır. Kaderi Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının da görüşülmüş olmasını dileriz. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarına nihai çözüm bulunması ancak güçlü bir siyasi iradenin iki tarafta da oluşması ile mümkündür. Bu güçlü siyasi iradenin oluştuğunu gözlemlediğimiz bu gün, azınlıkların sorunlarına eş zamanlı olarak güçlü ve somut çözüm önerilerinin sunulması için en uygun zamandır” açıklamasında bulundu.

Konu ile ilgili olarak T.C. Başbakanlık açıklamasına http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/pActuelDetail.aspx linkinden ulaşılabilir. Başbakan Erdoğan’ın Zaman gazetesinden Ayşe Karabat’a verdiği röportajın yer aldığı habere http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=983912&title=turkiyenin-abye-girmesi-icin-birlikte-calisacagiz linkinden ulaşılabilir.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» Papandreou'nun ZAMAN muhabirine verdiği röportaj ( Halim ÇAVUŞOĞLU 2010-05-17 11:59:58)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610660    Bugün : 244    Son : 12:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Specials
Teknoloji