Forum! New!


Facebook
Twitter

YÖK, YÖS Sınavı’nı kaldırdı - 22.01.2010

21 Ocak 2010 tarihinde T.C. Yükseköğretim Kurulu(YÖK), Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Genel Kurul, yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin esasları yeniden düzenlediği toplantıda Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı(YÖS)’nın kaldırılmasına karar verdi. Yapılan açıklama şöyledir:

“Bu çerçevede yurt dışından öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin Yükseköğretim Kurulu’nun onayı ile yurt dışından öğrenci kabul etmesine, yurt dışından öğrenci kabul edecek yükseköğretim kurumlarının kontenjan önerilerinin ÖSYM tarafından toplanmasına ve Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenci Kılavuzunda yer almasına, isteyen üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde birinci öğretim, ikinci öğretim, uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında kontenjan ayrılmasına ve bundan böyle Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) yapılmamasına karar verilmiştir.

Üniversitelerin bu bağlamda öğrenci kabul edebilmeleri için ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınav vb. gibi öğrenci kabulünde kullanılacak yöntemlerin minimum puanlarının da yer aldığı yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin esasların Üniversite senatolarınca kabul edilen bir yönerge veya yönetmelik şeklinde düzenlenerek Yükseköğretim Kurulu’nun onayına sunulması gerekmektedir.”

YÖK Genel Kurulu’nun YÖS’ün kaldırılmasına ilişkin kararı Yunanistan vatandaşı Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi öğrencileri de doğrudan etkilemektedir. YÖS’ün kaldırılması ile birlikte yurt dışından öğrenci kabul edilmesine ilişkin esaslar üniversitelerin kendisi tarafından senatoları aracılığı ile belirlenecek ardından YÖK’ün onayına sunulacaktır. YÖK Genel Kurulu kararında Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişilere bir kontenjan ya da ayrıcalık tanınması yönünde bir karar alınmamış olduğundan yeni döneme ilişkin esasların tüm yabancı uyruklu öğrencileri kapsadığı anlaşılmaktadır. Bu durumdan Batı Trakya Türklerinin nasıl etkileneceği ilerleyen dönemlerde netlik kazanacaktır.

Yükseköğretim Genel Kurulu’na ilişkin duyuruya http://basin.yok.gov.tr/index.php?page=duyurular&v=read&i=73 linkinden ulaşılabilir.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» yos ( 2010-01-27 11:52:32)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1457581    Bugün : 253    Son : 14:09    Aynı anda : 13031
ABTTF
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji