Forum! New!


Facebook
Twitter

Türkiye, Yabancı Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) kaldırmaya hazılanıyor - 12.01.2010

Türkiye, yükseköğretimde yabancı öğrenciler için cazibe merkezi haline geliyor

21 Ocak'ta yapılacak YÖK genel kurulunda 'Yabancı Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) kaldırılması, kabul şartları, kontenjan ve harçlar konusundaki yetkinin üniversitelere bırakılması gibi bir dizi karar alınacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Bu zamana kadar beceremediğimiz yabancı öğrenci çekme meselesini son derece basite indirgeyeceğiz. Ülkemize eğitim için gelmeyi cazip ve kolay hale getireceğiz. Yabancı öğrenciler sayesinde Türk yükseköğretimini de dünyada rekabete açacağız." dedi.

Yabancı öğrencilerle ilgili işlemleri yürütmekle görevli Başbakanlık, Milli Eğitim, İçişleri, Dışişleri ve YÖK temsilcilerinden oluşan 'Değerlendirme Kurulu'nun geçen haftaki toplantısında önemli kararlar alındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yeni yıldaki ilk genel kurulda YÖS'ü kaldıracaklarını belirterek, "Bu zamana kadar beceremediğimiz yabancı öğrenci çekme meselesini, son derece basite indirgeyeceğiz. Ülkemize eğitim için gelmeyi cazip ve kolay hale getireceğiz. Yabancı öğrenciler sayesinde Türk yükseköğretimini de rekabete açacağız." dedi. Yabancı öğrencilerin ödeyeceği harçları üniversitelerin belirlemesini istediklerini ifade eden Özcan, bunun için Bakanlar Kurulu'ndan talepte bulunacaklarını açıkladı.

Özcan'ın verdiği bilgiye göre yurtdışından gelecek öğrenciler için genel esasları YÖK belirleyecek. Uluslararası sınavlar veya öğrencinin geldiği ülkedeki sınavlar gibi çeşitli başarı kıstasları olacak. Üniversiteler, yabancı öğrenci kontenjanı ve kabul şartlarını kendileri belirleyecek. Ancak her üniversitenin kendisine göre belirleyeceği kriterler yine YÖK'ün onayından geçecek. Yabancı öğrencilerin Türkiye'de gelir getirici işte çalışmasının önündeki mevzuat engelinin kaldırılması için de bir çalışma yapılacak. Üniversitelerde yabancı öğrenci ofisleri açılabilecek ve bu ofisler hem öğrenci çekilmesi hem de gelen öğrencilerle yakından ilgilenilmesinde görev üstlenecek.

Yabancı öğrenci çekme projesini yürüten YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yekta Saraç, 1,5 yıldır bu konu üzerinde çalıştıklarını anlatarak, "YÖS'ün kaldırılmasının en iyi çözüm olacağı sonucuna varıldı. YÖS, psikolojik bir bariyerdi." dedi. Bu konuda sürekli başvuru aldıklarını hatırlatan Saraç, "Şu anda Türkiye'de 127 ülkeden 18 bin yabancı öğrenci okuyor. Bu, hiç uğraşılmadan oluşan bir rakam. Artık hem prosedürlerin hafifletilmesi hem de YÖK ve üniversitelerin gayreti ile bu rakam ciddi oranda artacak." diye konuştu.

Kaynak:Olay Gazetesi / Egitim Gazetesi
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» yos ( samir 2010-01-18 17:42:24)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1457572    Bugün : 244    Son : 13:08    Aynı anda : 13031
ABTTF
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
Specials
Teknoloji