Forum! New!


Facebook
Twitter

Kuzey bölgesi derneklerinden ortaklaşa Hıdrellez Bahar Şenliği - 04.05.2009
2 Mayıs 2009 tarihinde Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde Hıdrellez Bahar Şenliği gerçekleştirildi. Espelkamp Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği, Gütersloh ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği ve Hannover Batı Trakya Türkleri Aile Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği Bahar Şenliği, bir ilk olmasına rağmen büyük bir katılıma sahne oldu.

Hıdrellez Bahar Şenliği’ne Meschede Belediye Başkanı Sayın Ulli Hess ve Belediye Başkan Yardımcısı Wilhelm Raulf katılarak Batı Trakya Türklerini onurlandırdılar. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Başkan Yardımcıları Mustafa Kasap ile Sami Yusuf, Genel Sekreter Özkan Reşit, Kuzey Avrupa Teşkilat Başkanı Nazmi Sali, Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Aptioğlu ile Yönetim Kurulu yedek üyesi Aydın Ahmet Hıdrellez Bahar Şenliği etkinliğine iştirak ettiler. ABTTF ve üyesi dernek yöneticilerinin aileleri ile birlikte Hıdrellez Bahar Şenliği’ne katılmaları özellikle dikkat çekti.

ABTTF’nin üye dernekleri canlandırmak amacı ile başlattığı bölgesel toplantılar Hıdrellez Bahar Şenliği ile ilk meyvesini Hıdrellez Bahar Şenliği ile vermiştir. ABTTF Yönetim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda 28 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen ikinci kuzey bölge toplantısında Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde ortak bir etkinlik düzenlenmesi kararı alınmıştır. Hıdrellez Bahar Şenliği ile bölgedeki dernekler ve Batı Trakya Türkleri arasındaki birlik ve beraberlik duygusu pekişmiştir.

Meschede Belediye Başkanı, Batı Trakya Türkleri ile bir aradaydı

Yaklaşık 350 kişinin katıldığı etkinlik, Gütersloh ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği’nden çocuklardan oluşan folklor gösterisi ile başladı. Folklor gösterisi Batı Trakya Türklerinin büyük beğenisini topladı. Ardından ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu ve Meschede Belediye Başkanı Ulli Hess, açış konuşmalarını gerçekleştirdiler. Habipoğlu, ABTTF üyesi dört dernek tarafından ortaklaşa düzenlenen Hıdrellez Bahar Şenliği’nin Almanya’da bir ilk oluşturduğunu dile getirdi. Habipoğlu, “Derneklerimiz, faaliyet gösterdikleri bölgelerde Batı Trakya Türk kültürü ile gelenek ve göreneklerinin gelecek nesillere aktarılmasında büyük öneme sahiptir. Batı Trakya Türk kültürüne ait zenginlik, Almanlara da derneklerimiz tarafından tanıtılmaktadır. ABTTF üyesi dernekler tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bu ilk etkinliğe Meschede Belediye Başkanı Sayın Ulli Hess’in katılmasından dolayı mutluluğumu belirtmek isterim. Bizler, bugün burada sergilediğimiz kültürü ülkemiz Yunanistan’da da zenginlik unsurunun bir parçası olarak tanıtmak için çabalıyoruz. Ancak ülkemizde halen “öteki” olarak tanımlanıyor, tehlike unsuru olarak algılanıyoruz” şeklinde konuştu.
Meschede Belediye Başkanı Ulli Hess ise baharı karşılamak anlamını içerisinde barındıran Hıdrellez Bahar Şenliği etkinliğinin şehirlerinde düzenlenmesinde duydukları memnuniyeti dile getirerek Meschede halkı adına iyi dileklerini iletti. Hess, Hıdrellez Bahar Şenliği’nin toprak, hava ve suyun iç içe geçtiği muhteşem göl manzarası eşliğinde kutlanmasının ayrıca önem taşıdığını ve Batı Trakya Türklerine memleketleri tadında bir yer sunduğunu dile getirdi. Hess, Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri ile Almanların birbirlerinin kültürel özelliklerine saygı göstererek bir arada yaşaması gerektiğini söylerken olması gerekenin asimilasyon değil entegrasyon olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Batı Trakya Türkleri DJ Semetlili ile Batı Trakya yöresine ait şarkılar ve istek parçalar ile gün boyunca keyifli dakikalar yaşadılar Ayrıca gün boyunca Batı Trakya yöresine özgü yemekler eşliğinde Batı Trakya Türkleri aileleri ile birlikte dostluk ve memleket hasretini paylaştılar. Yanı sıra küçükler, gölde düzenlenen bot turları ile büyük bir sevinç yaşayarak eğlendiler.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» Tebrik ( Mustafa 2009-05-08 16:33:14)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610687    Bugün : 271    Son : 14:35    Aynı anda : 13031
ABTTF
Berlin Buyukelciligi iftar 2015
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
Habitat2008
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Specials
Teknoloji