Forum! New!


Facebook
Twitter

ŞİMDİ DE SIRA AZINLIĞIN MEZARLIKLARINA MI GELDİ, BU KATLİAMA KİM DUR DİYECEK? - 23.04.2009

Geçtiğimiz aylarda da Birlik Gazetesi olarak İskeçe bölgesinde bulunan Türk köylerine ait mezarlıkların koyun keçi ağılı yapıldığını fotograflarıyla belgelemiş ve yayınlamıştık. Ancak çok üzülerek belirtmem gerekir ki, ne Yunan devleti yetkililerinden ne de Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının başına tayin etmiş oldukları İskeçe de müftülük görevini azınlığın istememesine rağmen halen sürdüren Şinikoğlu’ndan bir tık yok.
Her fırsatta demokrasi adına örnek bir ülke, bölgede yaşayan iki toplumun Avrupa’lılara örnek olarak göstermeye çalışan, mangalda kül bırakmayan Yunanlı yetkililer, Batı Trakya’da sistematik olarak talan edilen azınlığa ait mezarlıklar başta olmak üzere, vakıf mallarına yönelik hiç bir olumlu yaklaşım içerisinde olmadıkları apaçık görülüyor.
Son olarak, İskeçe Pasok Partisi Milletvekili Çetin Mandacı’nın, Yenice belediyesi bağlı Müsellim köyü mezarlığı ile alakalı vermiş olduğu soru önergesine gerçekleri görmeyen ve yansıtmayan bir cevabın verildiği belirtiliyor. Milletvekili Mandacı’nın, basına gönderdiği yazılı açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

Çetin Mandacı İskeçe İli PASOK Milletvekili
BASIN BÜLTENİ
İskeçe, 22 Nisan 2009

Yenice (Vistonida) belediyesinin Müsellim (Tekton) köyünündeki eski mezarlıktaki zararlarla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı, Doğu Makedonya – Trakya Bölge Genel Sekreterliği ve Vistonida Belediyesi’ nin vermiş oldukları cevaplara karşılık milletvekili Çetin Mandacı şu açıklamayı yapmıştır.

“Yenice (Vistonida) belediye başkanı Nikos Zlatko’ya ve belediye başkan yardımcısı Koca Nazif Nazif’ e göre Müsellim (Tekton) köyünündeki eski mezarlıkta hiçbir zarar görülmemiştir. Konuyla ilgili meclise sunulan (3132/9.3.2009 prot. no.lu) Bildiriye İçişleri Bakanlığı’nın vermiş olduğu cevaptan bu sonuç çıkmaktadır. Bakanlık ve Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği, Yenice (Vistonida) belediye başkanının ve belediye başkan yardımcısının sunmuş olduğu tezleri kopya ediyor ve onlar da mezarlığın hiçbir bölümünün hiçbir zaman zarar görmediğini, mezarlık sınırlarının belirli olamadığını ve mezarlığı çevreleyen herhangi bir çit bulunmadığını savunuyorlar.
Bir adım daha ileri giderek, Yenice (Vistonida) belediye başkanı ve belediye başkan yardımcısı, mezarlığa ait basına yansıyan fotoğraflarla ilgili de ‘hiçbir mezar yada mezar taşının zarar görmediğini’ söyleyerek, ‘fotoğraflarda görüntülenen iki mezar taşının tertemiz ve dokunulmamış olduğunu, bunların oraya fotoğraf çekimi için kasten yerleşrildiği’ görüşünü savunuyorlar.
Belediye başkanı ve belediye başkan yardımcısı, mezarlıkta meydana gelmiş olan zararları görüp tamir etmek yerine, bir komplo senaryosu kurarak hayalet kovalamayı tercih ediyorlar.
Sorumlu bir tavır sergilemiş olsalardı, köy halkı ile anlaşmalı olarak hareket edip, zararların düzeltilmesini, söz konusu mekânın temizlenip estetik olarak gelişmesini ve eski mezarlığın ortaya çıkarılmasını sağlarlardı.
Yapılan diğer bütün girişimler, dinî duygulara ve toplum mantığına hakaret sayılmakta, ve ayrıca bu tür davranışlar ne ölülere ne de dirilere hizmet etmektedir.”

BIRLIK
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» üzgünüm ( ferdi sengun 2009-04-23 07:11:52)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610685    Bugün : 269    Son : 14:28    Aynı anda : 13031
ABTTF
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
20. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi ve Kultur Soleni, 08.06.2014, Duisburg
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji