Forum! New!


Facebook
Twitter

Duisburg Derneği’ne Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi üyelerinden ziyaret - 19.03.2009

14 Mart 2009 Cumartesi günü Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) üyesi Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği’ni Hristiyan Demokrat Birliği Partisi üyesi Belediye Başkanı Adolf Sauerland ile Hristiyan Demokrat üyesi Karl-Wilhelm Overdick ve Türk asıllı Hristiyan Demokrat üyesi Gürsel Doğan ziyaret ettiler. Toplantıya ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Başkan Yardımcısı Sami Yusuf ve Genel Sekreter Özkan Reşit katıldılar.

Sözkonusu ziyaret, Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri ile Ağustos ayında Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti yerel seçimleri ve Eylül 2009’da yapılacak federal seçimler dolayısıyla gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında Dernek Başkanı Bilgin İlyasoğlu ile Eski Dernek Başkanı Raif Bozacı’nın konukları selamlamalarının ardından Belediye Başkanı Sayın Sauerland, Dernek Başkanı ve Duisburg’ta ikamet eden Batı Trakyalıları selamladı. Sauerland, Duisburg’un çokkültürlü bir şehir olduğunu ifade ederek farklı kültürlerin kendi gelenek ve göreneklerini anavatanlarından çok uzakta yaşatabildiklerini belirtti. Bu çokkültürlü ortamı kültürel zenginlik olarak tanımlayan Sauerland, Duisburg’un o şehirde yaşayan tüm insanların şehri olduğunu ifade etti. Belediye Başkanı, nehir kıyısı plaj projesi ile Akdeniz insanlarının alışkın oldukları deniz, kum ve güneşi Duisburgluların ayağına getirmek istediklerini açıkladı. Belediye Başkanı Sauerland’ın konuşmasının ardından Belediye Meclis üyeleri Karl-Wilhelm Overdick ile kendisi de bir Türk olan Gürsel Doğan kısa bir konuşma yaptılar.

Ardından ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Dernek Başkanı ve üyelerini selamladıktan sonra Almanca yaptığı konuşmasında Sayın Sauerland ile sayın Belediye Meclis üyelerinin aralarında bulunmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Duisburg şehrine dünyanın pek çok ülkesinden gelerek Duisburg’u memleket edinen insanlar arasında Türk asıllı Yunan vatandaşları olduklarını hatırlattı. Habipoğlu, ülkesi Yunanistan’ın aksine Duisburg Belediye Başkanı’na şehirde yaşayan farklı etnik, dil, dine mensup insanların kültürel zenginlik unsuru olarak tanımlaması dolayısıyla tebriklerini sundu. Devamında Habipoğlu, Almanya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin kurdukları dernek ve çatı örgüt olan ABTTF ile Batı Trakya hakkında bilgi verdi. Ayrıca, Habipoğlu Batı Trakya bölgesini ve Türk Azınlık’ı tanıtan ve sorunlarını aktaran kitapçıkları kendilerine takdim etti. Ziyaret, Batı Trakya Türkü kadınlar tarafından hazırlanan zengin Batı Trakya Türk mutfağına ait yemekler konuklara ikram edildi.

Konukların ayrılmasının ardından ABTTF Başkanı, Dernek yönetici ve üyelerine Batı Trakya’da yaşanan olaylar ve ABTTF’nin faaliyetleri hakkında güncel bilgiler aktardı.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» duisburg dernegi ( tarik 2009-04-18 19:36:50)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610668    Bugün : 252    Son : 13:20    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
Specials
Teknoloji