Forum! New!


Facebook
Twitter

Abdülhalim Dede Gümülcine şehir meydanında saldırıya uğradı - 23.02.2009

Antena televizyon kanalının Gümülcine şehir meydanında gerçekleştirdiği canlı yayına katılan Trakya’nın Sesi ve Işık FM Radyosu sahibi Abdülhalim Dede, saldırıya uğradı. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın Atina ve Gümülcine’de şube açması ve yaşanan davetiye krizi konusu ile ilgili olarak konuştuğu anda bir Yunanlı tarafından yumruklu saldırıya uğradı.

Birlik gazetesine açıklamada bulunan Abdülhalim Dede, Ziraat Bankası’nın Yunanistan’da açtığı şubeler ile ilgili olarak olumlu bir yaklaşıma sahip olduklarını ifade eden Antena özel televizyonunun davetini kabul ederek yaşanan davetiye krizi konusunda konuşmayı kabul ettiğini ancak canlı olarak gerçekleştirilen programa Atina’da katılanların konuyu azınlık ile ilgili meselelere kaydırarak başka bir yöne çekmeye çalıştıkları sırada şehir meydanında bulunan bir Yunanlının kendisinin sağ karın boşluğuna yumruk darbesi indirdiğini ifade etti. Diğer eli ile mikrofunu tutan Yunanlı’nın yumruk darbesinin ardından ortalığın karıştığını söyleyen Abdülhalim Dede, canlı yayının derhal kesildiğini belirtti. Saldırı ile ilgili olarak üzüntüsünü dile getiren Dede, gerçekleştirilen eylemin kasıtlı olup olmadığı konusunda bilgisi olmadığını ancak kişinin özgürce konuşmasına izin verilmediğini ifade etti.

Abdülhalim Dede’ye gerçekleştirilen saldırı ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu üzüntüsünü bildirirken Batı Trakya Türk’ü gazeteciye yönelik saldırıyı kınadıklarını ifade etti. Habipoğlu, “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın saygıdeğer üyesi gazeteci Abdülhalim Dede’ye yönelik canlı yayın sırasında gerçekleştirilen saldırı, can güvenliğinin garanti altına alınması ile ilgili soruları akla getiriyor. Düne kadar Yunanistan’ın „ötekileri“ olarak adlandırılan bizler, şimdi de „düşman“ olarak mı görülmeye başladık? Önce Yunan Meclisi’nde Çetin Mandacı’nın ifadeleri ile ilgili olarak LAOS partisi’nin tutumu ve yaptığı açıklamalar daha sonra muhalefette bulunan PASOK’un gölge Dışişleri Bakanı olarak adlandırılan Andreas Loverdos’un T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ın Batı Trakya’daki faaliyetleri ile ilgili olarak açıklamaları... Batı Trakya’da yerel basın Azınlık’ı rencide eden açıklamalar ile birlikte „ötekileştirerek“ hedef haline getiriyor. Hedef gösterme, toplumsal birlik ve beraberlik açısından dinamit tehlikesi yaratmaktadır. Bu nedenle Yunan hükümeti, durumun ciddiyetinin farkına varmalıdır. Hükümet, Azınlık ve sorunlarının bilincinde olduğunu ispat etmeli, bu yönde hareket etmelidir. Abdülhalim Dede’ye yapılan yumruklu saldırı can güvenliğimizin garanti altında olmadığını göstermektedir. Bu üzücü olay nedeni ile Sayın Dede’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletir, saldırıyı şiddetle kınarız“ açıklamasında bulundu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» Abdilhalim DEDE'ye saldırı.. ( Halim ÇAVUŞOĞLU 2009-02-25 15:26:39)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1614096    Bugün : 400    Son : 19:39    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Avrupa Konseyinde Yan Etkinlik, 25.04.2013, Strazburg, Fransa
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
Habitat2008
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
Specials
Teknoloji