Forum! New!


Facebook
Twitter

Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu - 04.02.2009

Bundan kısa bir süre önce kuruluş çalışmalarına başlanmış olan Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kuruldu. Derneğin kuruluş törenini gerçekleştirmek ve 29 Ocak Milli Direniş Günü'nü anmak için 01 Şubat 2009 Pazar günü Denhaag şehrinde Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kuruluş töreni ve 29 ocak Milli Direniş Günü 21. yıl anma etkinliği düzenlendi. Düzenlenmiş olan etkinliğe Rotterdam, Leeuwarden, Schiedam, Denhaag, Roosendaal, Utrecht şehirleri başta olmak üzere, Hollanda’nın her bölgesinden yüzün üzerinde Batı Trakya Türkü katıldı. Etkinliğe katılmış olan Batı Trakya Türklerine dernek kurucular kurulu tarafından daha önceden belirlenmiş olan kuruluş takvimine bağlı olarak 29 Ocak Milli Direniş Günü'nün 21. yıl dönümü olan 29 Ocak 2009 Perşembe günü Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kurulduğu ilan edildi.

Kurucular kurulu adına açılış konuşması için kürsüye gelen Mustafa Yusuf, Hollanda’daki Batı Trakya Türkleri hakkında kısa bir değerlendirmede bulundu ve derneğin kuruluş süreci ile ilgili bir sunum yaptı. Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği'nin internet sitesi olarak faaliyet gösterecek olan, oluşturulma aşamasındaki www.hollandabatitrakyalilar.nl web sayfası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ardından kürsüye gelen Ahmet Kaydır, kurulmuş olan derneğin amaçları ve ne tür çalışmalar yapacağı konusunda katılımcılara bilgi verdi. Ahmet Kaydır’ın ardından söz alan Orhan Kuru Sali, 29 ocak Milli Direniş Günü, 29 Ocak Milli Direniş Günü'nü meydana getiren süreçler ve o dönemde yaşanmış olanlar ile ilgili bir sunum yaptı. Son olarak kürsüye gelen İbrahim Emin, katılımcılara Batı Trakya Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatan bir sunumda bulundu.

Konuşmaların ardından, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği kurucular kurulunu oluşturan Hasan Davulcu Nazif, Ahmet Kaydır, İbrahim Emin, Hasan Hatip, Orhan Kuru Sali, Şener Kazım ve Mustafa Yusuf sırasıyla kürsüye gelerek katılımcılara kendilerini tanıttılar ve kurulmuş olan dernek ile ilgili görüşlerini belirttiler. Etkinliğe katılmış olan Batı Trakya Türkleri, uzun zamandır böyle bir derneğe ihtiyaç olduğunu, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kurulmuş olmasından dolayı çok memnun olduklarını, bu derneğin önemli bir boşluğu dolduracağını ifade ettiler.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» yardımlaşma ile ilgili sunum (nazlı 2009-03-19 07:30:01)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610660    Bugün : 244    Son : 12:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
2011 Bati Trakya girisimleri
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
AGİT 2 3 Temmuz 2015
ABTTF İftarı 2015
Specials
Teknoloji