Forum! New!


Facebook
Twitter

AYASOFYA RESTORE EDİLİRKEN DİMETOKA CAMİSİ BAKIMSIZLIKTAN YIKILIYOR - 20.01.2009

Ayasofya Müzesi, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” çalışmaları kapsamında restore edilirken, Dimetoka’da Osmanlı’nın Balkan topraklarındaki ilk ve enbüyük Camisi olan Çelebi Sultan Mehmed Camii bakımsızlıktan yıkılıyor.
Doğu Makedonya Trakya Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis göreve geldiğinden bu yana, bölgenin turizm açısından canlanmasını sağlamak amacıyla çeşitli Balkan ülkelerinde turizm tanıtım fuarlarına katıldı.
Her fırsatta Batı Trakya bölgesinin, Güney Doğu Avrupa’da, Balkanlar’da kültür açısından zengin çeşitliliği olan ve toplumların kendi kültür miraslarını serbestçe sergilediklerini vurgulayan Stamatis, Dimetoka ve Bölge Genel Sekreterliği sınırları içerisindeki zengin kültürel mirasa nekadar sahip çıkıyor?
Sayın Stamatis’in, bu değerli kültürel mirasın yıkılmasına daha nekadar seyirci kalacağı herkes tarafından merak ediliyor.
Birlik Gazetesi olarak sayın Sekreterden, Dimetoka’da bulunan ve ülkemiz Yunanistan tarihi açısından da önemli bir değere sahip olan Çelebi Sultan Mehmed Camisi’ni restore ederek ibadete açılmasına öncülük yapmasını arzu ediyoruz.
Kendisi de biliyor ki, Türkiye’de İstanbul Rum Azınlığı’na ait ve Anadolu’da, Ege’de birçok kilise restore edilerek ibadete açıldı. Avrupa Birliği ülkesi olduğumuzu düşünürsek, bu kapsamda özellikle Batı Trakya’da camilerin restore edilerek ibadete açık olmaları arzu edilmektedir.
Ülkemiz Yunanistan’ın bundan korkmasının değil, aksine kazanacağı çok şeyin olduğunun farkına varması, anlaması lazım.
Son olarak Türkiye’de İstanbul’da, Ayasofya Müzesi’nde restorasyon çalışmaları başlıyor. Bu çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla İstanbul’da düzenlenen toplantıya, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Koordinasyon Kurulu Başkanı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi ve Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı ile ilgililer katıldı.
Ayasofya Müzesi’nin dünya kültür mirasının en önemli eserlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, iskelenin 1992-1993 yılları arasında UNESCO’nun teknik desteği ile Ayasofya’da başlatılan onarım çalışmaları çerçevesinde kurulduğunu anlattı.
Yazıcı, “Bu muazzam ve güzel eser içerisinde 26x20 metre alan üzerine kurulu demir yığını, 55 metre yüksekliğinde ve 181 ton ağırlığında. Bu bizim ayıbımız. Bunu da bir başbakan yardımcısı olarak ifade etmek isterim. Sevincim o ki çok yakın zamanda, 8 ay sonra bu demir yığınından bu güzel eser kurtulmuş olacak” diye konuştu.
OSMANLI’NIN KÜLTÜREL ESERLERE VERDİĞİ ÖNEM
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettikten sonra ilk kez koruma altına alıp, onararak tekrar hayat verdiği eserin Ayasofya olduğunu vurgulayan Yazıcı, bunun da Osmanlı’nın kültürel eserlere ne denli önem verdiğinin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

BIRLIK

 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» ( dimetokalı 2009-10-03 22:53:19)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1439222    Bugün : 566    Son : 21:57    Aynı anda : 13031
ABTTF
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
Batitrakya Resimleri
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Specials
Teknoloji