Forum! New!


Facebook
Twitter

Avustralya’daki Batı Trakya Türkleri’nin yayın organı Elele Dergisi 40. sayısını kutluyor - 27.10.2008

Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği (ABTTD) tarafından yayımlanan “Elele” isimli dergi Avustralya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri’nin sesi olmaya devam ediyor. Avustralya’da Elele dergisinin 15. yılı derginin 40. sayısında özel olarak kutlanıyor.

Editörlüğünü Sihem İmam-Hüseyin’in yaptığı Avustralya’da Elele dergisi Eylül 1993 yılında yazın hayatına başlarken Avustralya’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin sesi olmayı ve onlarla “elele” olmayı amaçlamıştır. ABTTD Basın ve Yayın Kolu tarafından hazırlanan dergi Avustralya’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin yaşamı ve faaliyetlerini aktarmak amacı ile onbeş yıldır büyük bir özveri ile hazırlanıyor. Batı Trakya Türklerinin Avustralya’daki sesi olan ABTTD, Elele dergisi ile büyük bir başarı ve azim örneği oluşturmaktadır.

Elele dergisinin 40. sayısına kadar olan yayınlarda Batı Trakya Türkleri’nin 1969 yılından beri Avustralya’ya göç hikâyeleri anlatılmış, Batı Trakya Türk toplumunun yeni vatanlarına uyum sağlamak için gösterdikleri çaba dile getirilmiştir. Dergide, toplum bireylerinden hikâyeler, şiirler, maniler, fıkralar, anılar, şarkılar, eğitimle ilgili konular ve daha birçok yazılar yer alırken ayrıca derneğin yaptığı sosyal ve kültürel etkinlikler işlenmektedir.

İlk Batı Trakya Türk ailesinin Avustralya’ya geldiği 23 Eylül 1969 tarihinden beri ülkede yaşayan Batı Trakya Türkleri ilk dernek çalışmalarını 1971 yılında başlamış, 1972 yılında kurulan Eğitim Kolu ve Türk ilkokulunun ardından 29 Mart 1975 yılında Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği’ni kurmuştur. 2003 yılından alınan dernek kullanma izin belgesinin ardından Kasım 2007’de ABTTD, 38.yılı kutlamaları ile birlikte resmi olarak dernek binasını açmış, o tarihten bu yana faaliyetine devam etmektedir.

Milli ve dini günlerini kutlayan ABTTD, her yıl Stonnington (Prahran) Belediyesi’nin hazırladığı iki günlük Viva Festivali’ne bölgedeki diğer etnik toplumlarla birlikte katılmaktadır. Ayrıca Victoria Çokkültürlülük Komisyonu’nun ve Türk toplumunun yaptığı önemli etkinliklere katılan ABTTD Avustralya Batı Trakya Türk toplumunun yaşamlarını ve edindikleri tecrübeleri 39 yıldan beri Elele dergisinde aktarmaktadır. Ayrıca 2006 yılında yayınlanan “Avustralya’da Batı Trakya Türkleri” kitabı Batı Trakya Türklerinin Avustralya’daki hayatını anlatmaktadır.

Elele Dergisi’nin 40. sayısı ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Avustralya Batı Trakya Türkleri Derneği, yaklaşık 40 yıldır Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Avustralya’daki sesi olmayı sürdürüyor. Güçlü bir örgütlenme içerisinde ABTTD’nin Batı Trakya Türkleri adına gösterdiği çaba ve gerçekleştirdiği faaliyetler büyük bir özveri sayesinde gerçekleşmektedir. Elele dergisi, böylesi bir azmin başarı göstergesidir. 15 yıldır yayın hayatına devam eden dergi, ülkemiz Yunanistan’dan çok uzaklarda Avustralya’da yaşayan Batı Trakya Türkleri ile dünyanın diğer bölgelerinde ve Batı Trakya’da yaşayan Türkler arasında bir köprü işlevi görmektedir. ABTTD’yi özverili çalışmalarından dolayı Federasyonumuz adına içtenlikle kutlarım. Bir olduğumuz ve elele olduğumuz sürece Batı Trakya Türk Azınlığı’nın demokratik hak ve özgürlükler mücadelesi daha da güçlü olacaktır” açıklamasında bulundu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» elele dergisi ( ferdi sengun 2008-10-28 07:03:32)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610687    Bugün : 271    Son : 14:35    Aynı anda : 13031
ABTTF
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
Specials
Teknoloji