Forum! New!


Facebook
Twitter

Azınlık mensubu gazetecilere sözlü saldırı - 28.05.2008

24 Mayıs 2008 Cumartesi günü Gümülcine’de Pontuslular tarafından düzenlenen “Üç Soykırım, Tek Strateji“ adlı toplantıda Batı Trakya Türk Azınlığı basın mensuplarından Rodop Rüzgarı dergisinden İbrahim Baltalı, Gündem gazetesinden Cemil Kabza ve Olay gazetesinden Ahmet Davut sözlü saldırıya uğradılar. Sözlü tacizde bulunulurak hedef gösterilen Azınlık basın mensuplarından Birlik gazetesi yazarı İlhan Tahsin ölümle tehdit edildi. Olayın ardından Azınlık basın mensupları açık bir kınama mektubu hazırlayarak, “Azınlık gazetecilerine yapılan bu saldırının bölgemizde yaşayan farklı toplumlar arasında barış ortamını zedeleyeceğini ve derin uçurumlar yaratacağı kaygısını taşımaktayız.“ açıklamasında bulundular. „Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemiz Yunanistan’da bu tür olayların meydana gelmesi gazetecilerin can güvenliklerinin olmadığını ve Azınlık insanımızın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığını göstermektedir.“ ifadelerinin yer verildiği kınama mektubuyla olay Azınlık’ın tepkisi ile karşılanmış, tüm Batı Trakya Türk Azınlığı bu saldırıyı kınamıştır.

Sözde Pontus soykırımı iddiaları ile azınlık ve çoğunluk arasında gerginlik yaratılmak isteniyor

Pontusluların sözde Pontus soykırımı konusunda Batı Trakya’da son yıllara artan şekilde faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Batı Trakya’da Yunan Devleti ve hükümetinin desteği ile „sözde Pontus soykırımı“ iddiaları gündeme getirilerek Türk Azınlık’ın yoğunluklu yaşadığı Batı Trakya’da azınlık ile çoğunluk arasında çatışma ihtimali ortaya çıkarılmak istenmektedir. Daha önce Gümülcine’deki bir lisenin tiyatro salonunda „sözde Pontus soykırımı“ hakkında yapılan gösteriye, aralarında çok sayıda siyasetçi ve bürokratın da bulunduğu 120 davetli katılmış, 353 bin Pontus'un katledildiğini iddia edilmiştir. Gecede 16 dakikalık sözde soykırım belgeseli ve ’’Tamama’’ isimli tiyatro gösterisi sahnelenmiş, bir gazetecinin Birlik gazetesi yazarı İlhan Tahsin'in salonda olmasından şikayet etmesi üzerine oyunun yazarı ve yönetmeni Georgios Andreadis, oyunu yarıda keserek kamera ve fotoğraf makinelerinin derhal kapatılmasını ve gerekirse şahısların dışarıya çıkmasını istemişti.

Olayın ardından açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Azınlık basın mensuplarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı ve Azınlık’ın yurtdışında yaşayan üyeleri olarak desteğimiz Azınlık basın mensuplarınındır. Ülkemiz Yunanistan’a sadık kalmış ve barışcıl ve demokratik yollardan azınlık hakları için mücadele eden Batı Trakya Türk Azınlığı, Batı Trakya’da sözde Pontus soykırımı iddiaları ile dolaylı olarak hedef gösterilmektedir. Böylesi bir çaba Azınlık tarafından üzüntü ile karşılanmakta ve şiddetle kınanmaktadır. Çokkültürlü ve barışcıl bir demokratik düzende hep birlikte barış içinde yaşamayı mümkün kılmak Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerin yerine getirmeleri gereken bir sorumluluktur. Yetkili organları tedbir almaya çağırıyoruz.“ şeklinde konuştu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» "pontus patırtıları" ( Doç. Dr. Murat Hatipoğlu 2008-05-29 00:26:09)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610671    Bugün : 255    Son : 13:38    Aynı anda : 13031
ABTTF
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
ABTTF ve DEB Partisinin Hollanda Dernegi ile Uye Dernekleri Ziyareti, 28.11.-02.12.2012
Specials
Teknoloji