Forum! New!


Facebook
Twitter

Büyük Derbent Köyü’nde Okul Müdürü Görevden Alındı - 13.05.2008

Büyük Derbent köyünde Yunanlı öğretmen(daskala) Hara Nikolopulu ile başlayan olayların ardından Yunan Devletinin bu olaylardan sonra öğretmeni başka okula atanacağı beklenirken, okulun müdürü Ali Abdurahman görevden alındı. Ali Abdurrahman'ın yerine okul öğretmenlerinden Mehmet Şerif getirildi.

Daskala sorunu Batı Trakya’da Dedeağaç iline bağlı ve Türklerin yaşadığı Büyük Derbent köyündeki Türk Azınlık okulunda görev yapan Yunanlı öğretmen Hara Nikopoulou’nun bölgedeki Türk Azınlığa karşı düşmanca tavırları nedeniyle ortaya çıkmıştı. Nikopoulou’nun Yunan televizyon kanalları ve gazetelerine verdiği demeçlerde ırkçı ifadeler kullanması Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tepkisine neden olmuştu. Nikopoulou açıklamalarında Türk Azınlık okullarındaki eğitimin tamamen Yunanca olması gerektiğini söylerken bu şekilde Batı Trakya’daki Azınlığın ana dilinin de Yunanca olacağını belirtmekle Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik ırkçı bir yaklaşım sergilemiştir.

Büyük Derbent köyünde yaşayan Osman Kasayka ile öğretmen Hara Nikopoulou arasında sözlü bir tartışma yaşanmış ardından Nikopoulou sahte doktor raporu alarak saldırı iddiasıyla şikayette bulunmuştu. Dedeağaç Mahkemesi ise olayı incelemeden çok kısa sürede karar vererek Türk Azınlık mensubu Osman Kasayka’yı 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Olayın ardından Nikopoulou’nun fiziki bir saldırıya uğramadığı anlaşılmış ancak Nikopoulou’yu haklı bulan Mahkeme davayı yeniden görüşmeyi reddederek Türk Azınlık’a karşı bir tutum izlemiştir.

Hara Nikopoulou hakkında herhangi bir işlem yapılmazken Büyük Derbent köyündeki Türklerin yoğun şikayetlerine rağmen okuldaki görevine devam etmektedir. Yetkililerin Yunanlı öğretmen hakkında soruşturma açmak yerine okul müdürü Ali Abdurrahman’ın görevden alınması Türk Azınlık’ın görüşlerinin dikkate alınmadığını açıkça göstermektedir.

Azınlık’ın Eğitim Sorunu İvedilikle Çözülmelidir

Büyük Derbent köyünde yaşanan Daskala sorununun ardından Yunanlı öğretmenin başka bir okula atanması yerine Türk Azınlık’a mensup okul müdürünün görevden alınması Batı Trakya Türk Azınlığı tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. Türk Azınlık’a karşı ayrımcı bir tutum içerisinde olan Yunanlı öğretmen yerine okul müdürü Ali Abdurrahman’a karşı soruşturma açılarak görevden alınması eleştirilmektedir. Yaşanan bu olay Azınlık’ın eğitim sorunun ciddi bir boyuta ulaştığının göstergesidir.

Büyük Derbent köyünde okul müdürü Ali Abdurrahman’ın görevden alınması üzerine açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu da Türk Azınlık mensubu okul müdürünün görevden alınmasını şiddetle kınadı. Habipoğlu, “Büyük Derbent köyünde cezalandırılan kişinin Türklere karşı ırkçı bir yaklaşım sergileyen Yunanlı öğretmen Hara Nikopoulou değil Türk Azınlık mensubu Ali Abdurrahman olması Azınlık açısından kabul edilebilir bir durum değildir. Dedeağaç Mahkemesi’nin soydaşımıza vermiş olduğu 10 aylık hapis cezası ve okul müdürü Ali Abdurrahman’ın görevden alınması Türk Azınlık’ı yıldırma politikası olarak yorumlanmalıdır. Ülkemiz Yunanistan’ın Azınlık’ın eğitim özerkliği olduğunu kabul ederek Azınlık’ın haklarını korumak ve kollamak yerine Azınlık’a karşı açık şekilde ayrımcı bir tutum içerisinde olan Yunanlı öğretmeni kollaması Azınlık’ı derinden üzmektedir. Yapılan yanlışın derhal düzeltilmesi ve Azınlık eğitiminin iyileştirilmesi konusunda Yunan devleti ve hükümetine göreve çağırıyorum“ şeklinde konuştu. Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı Evripidis Stilianidis’i Azınlık’ın sorunları ile ilgilenmeye davet eden Habipoğlu Stilianidis’i Azınlık’ın hak ve özgürlüklerini koruyan ve yükselten bir politika oluşturulması yönünde harekete geçmeye davet etmektedir.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» kınama ( mehmet ak 2008-05-27 17:08:58)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610684    Bugün : 268    Son : 14:25    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
Dernek Ziyaretleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Specials
Teknoloji