Forum! New!


Facebook
Twitter

BATTAM YENİ BİR KİTAP - 21.04.2008

BATTAM BASIN DUYURUSU

BURSA 21.04.2008

Kısa adı BATTAM olan Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi 14. kitabını yayımlayarak, Batı Trakya Türklerine bir kitap daha kazandırdı. Kitap Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesin'de düzenlenen Basın Toplantısıyla kamuoyuna Basına ve kamuoyuna tanıtıldı...

Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda Dernek Başkanı Hakan Çavuşoğlu bir konuşma yaparak BATTAM'ın ve Başkanı olan Dr. Özkan Hüseyin'in Batı Trakya Türkleri için yaptığı çalışmalarını dile getirdi ve bu başarılı çalışmalarından dolayı Özkan Hüseyini kutladı. Daha sonra sözü Dr. Özkan Hüseyin'e bırakarak, yeni yayınlanan kitap hakkında basına bilgi vermesini rica etti.

Dr. Özkan Hüseyin konuşmasında "BATTAM, Batı Trakya Türkleri tarihinde ilk defa "I. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi"ni Ocak 2005' te Münih'te gerçekleştirmiştir. 7 ülkeden kongreye katılan bilim adamları ve araştırmacılar Batı Trakya ile ilgili konuları gün ışığına çıkarmış, bildiriler kısa zaman içinde bir kitap halinde yayımlanarak, uluslararası literatüre kazandırılmıştır.

Ocak 2007 tarihinde de "II. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi”ni gerçekleştirdik. Bilim dünyasında büyük yankı uyandıran ve kurumlaşan kongremizin ikincisine değişik ülkelerden 60 kadar katılım talebi olmuştur. Kongre düzenleme şartlarımız ve "gönüllü katılım" prensibi çerçevesinde, bu başvuruların ancak üçte birine yani 20 kadarına olumlu cevap verebildik.
İkinci kongremize 8 ülkeden bilim adamları, uzmanlar, araştırmacılar, sanatçılar ve temsilciler katılmış olup toplam 19 bildiri sunulmuştur. Akademik seviyenin yükseldiği ve uluslar arası katılımın arttığı bu kongremize siyaset, uluslararası ilişkiler, tarih, dilbilim, folklor, din, mimari, edebiyat, Batı Trakya Türkleri-Türk Dünyası ilişkileri alanlarında sunulan bildirilerle yeni bilgilere ve bakış açılarına ulaşılmıştır.
Halen, Batı Trakya Türkleri kamuoyunun ve bilim dünyasının beklentileri doğrultusunda "III. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi'nin” hazırlıkları düzenleme kurulumuzca yapılmaktadır. Kongre koşullar oluştuğunda rutin zamanı olan Ocak 2009 tarihinde yapılacaktır.
Bahse konu kongremizde de bu güne kadar Batı Trakya Türklerinin kendi tarihleri ve geçmişleriyle ilgili haberleri bile olmadığı yeni bilgileri gün ışığına çıkarmayı ve onları da ilk iki kongremizde olduğu gibi, dünya kamuoyuna sunmayı hedeflemekteyiz. Düzenleme kuruluna yapılan katılım başvuruları ve ilk iki kongrede sağlanan bilimsel gelişme bize bunu düşündürtmektedir. BATTAM çalışanları önümüzdeki yıllarda, Batı Trakya Türklerinin Genel Tarihi'ni, Batı Trakya Ansiklopedisi'ni ve Batı Trakya Bibyografyası gibi kitapları da yayımlamayı hedeflemektedir.
Ayrıca “Almanya’daki Batı Trakya Türkleri” adlı kitap (800 sayfalık) da, yayıma hazırlanmıştır. Bahse konu kitap Almanya’daki Batı Trakya Türklerinin 35 önce, Almanya’ya göç nedenlerini, yaşantılarını, yerleşim birimlerini, örgütlenmelerini ve bu örgütlerin faaliyetlerini içermektedir. Maddî destek sağlandığı takdirde en kısa zamanda yayımlanacaktır," dedi.

Saygılarımızla
BATTAM
Basın Merkezi

NOT: BATTAM Başkanı Dr. Özkan HÜSEYİN AS TV de 22.04.2008 tarihinde saat 13:00'te canlı yayında BATTAM'ın çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirecektir.
Aynı gün saat 24:00'te de OLAY TV'de canlı yayında BATTAM 'ın yayınları ve Ocak 2009 tarihinde Yapılacak olan III. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Kongresi hakkında kamuoyuna bilgi sunulacaktır.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» "MEYVELI AGACA, TAS ATILIR" ( Mehmet imam 2008-05-08 23:11:05)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610674    Bugün : 258    Son : 13:51    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Specials
Teknoloji