Forum! New!


Facebook
Twitter

Azınlığın eğitim sorunları gündemdeki yerini koruyor - 07.12.2007

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim konusundaki sıkıntıları devam ederken devletin Azınlık eğitiminin iyileştirilmesi için adım atma niyetinde olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Son dönemde Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman ve İskeçe milletvekili Çetin Mandacı’nın eğitim bakanının yanıtlaması istemiyle Yunanistan Parlamentosu’na sunduğu soru önergelerine verilen cevaplar tartışma yarattı. Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman Eğitim Bakanı Evripidis Stilianidis’in yanıtlaması istemiyle parlamentoya sunduğu soru önergesinde Azınlık için çift dilli (Türkçe ve Yunanca) eğitim yapan ana okullarıyla ilgili talebin neden dikkate alınmadığını ve Azınlık ana okullarında istihdam edilecek öğretmenlere neden Yunanistan üniversitelerinden mezun olma şartı getirildiğini sordu. Milletvekili Ahmet Hacıosman’ın daha önce verdiği soru önergelerine cevaben Eğitim Bakanı Stilianidis Azınlıkta çok kültürlü ana okulları kurulacağını belirtmiş ve bu cevap Batı Trakya Türklerinin kafalarında soru işaretleri uyandırmıştı.

İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’ne Türk öğrencilerin kayıtları yapılmıyor

Öte yandan 2007-2008 eğitim yılının başında İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’ne kayıtları kasten yapılmayan Türk öğtencilerin durumunu da İskeçe milletvekili Çetin Mandacı bir soru önergesiyle parlamento gündemine taşıdı. Eğitim Bakanı ise verdiği cevapta ilgili kanuna göre sınıflarda 30’dan fazla öğrencinin bulunamayacağını ve İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’nde ek sınıfların oluşturulması için şartların uygun olmadığını belirterek bu ayrımcı uygulamayı savundu.

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu soru önergelerine verilen yanıtların Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim sorununun ne kadar vahim bir durumda olduğunu kanıtladığını belirtti. Türk öğrencilerin İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi’ne alınmamasına değinen Habipoğlu “bakan bu okulda ek sınıf yapmak için şartların uygun olmadığı gerekçesiyle Türk öğrencilerin okula alınmadığını belirtiyor. Peki İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi binasının bakım ve onarımdan geçirilmeye ihtiyacı olduğunu yıllardır söylüyoruz, fakat devlet bakım ve onarıma izin vermiyor. Şimdi de sayın bakan okulun şartları elvermediği için öğrenciler alınmamıştır diyor. Bu nasıl bir çelişkidir? Öte yandan iki dilli ana okulu taleplerimizi göz ardı ederek çok kültürlü ana okulundan bahsedip Azınlığı yapay bir şekilde bölmeyi hesap ediyorlar. Üstelik ana okullarına sadece Yunanistan üniversitelerinden mezun olan personelin alınacağını söylüyorlar. Böyle bir şart hangi demokratik ülkede vardır? Amaç Türkiye üniversitelerinden mezun olan Batı Trakyalı Türk ana okulu öğretmenlerinin Azınlık ana okullarında görev yapmasını engellemektir. Yetkilileri bu konuda samimi adımlar atmaya ve Azınlık eğitimini düzeltmek için çaba göstermeye davet ediyorum” şeklinde görüşlerini ifade etti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» egitim sorunlari (ismail 2008-06-04 12:41:06)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610679    Bugün : 263    Son : 14:18    Aynı anda : 13031
ABTTF
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Habitat2008
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji