Forum! New!


Facebook
Twitter

Gütersloh’da Batı Trakya Kültür Gecesi düzenlendi - 23.11.2007

17 Kasım Cumartesi akşamı ABTTF üyesi Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği tarafından düzenlenen Batı Trakya Kültür Gecesi Gütersloh’da düzenlendi. Oldukça yoğun bir katılımın olduğu geceye Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği Genel Başkanı Mustafa Cambaz ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf, ABTTF Genel Sekreteri Özkan Reşit, Hannover Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Genel Başkanı Tamer Şıraneci ve Hannover Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Genel Sekreteri Ergin Hüseyin katıldı.

Gütersloh’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin de yoğun ilgi gösterdiği gece Dernek Başkanı Mustafa Cambaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında Gütersloh’daki Batı Trakya Türklerine yönelik faaliyetlerini arttırarak devam ettirdiklerini belirten Cambaz dernek olarak seminer etkinliklerini sürdürdüklerini açıkladı. Ardından kürsüye gelen Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif Almanya’daki Batı Trakya Türkleri ile birlikte olmaktan son derece memnun olduğunu belirterek Batı Trakya’daki son gelişmeleri anlattı. Batı Trakya’nın sosyal ve ekonomik durumunun gün geçtikçe iyiye gittiğine değinen Şerif “Batı Trakya’ya T.C. Ziraat Bankası’nın gelişiyle artık bölgemizdeki Türkler de önemli ölçüde kalkınacak. Ayrıca kurmuş olduğumuz yeni vakıfla eğitim alanında hizmet vermeyi, kendi özel okullarımızı kurmayı planlıyoruz, inşallah önümüzdeki dönemde bu hedeflerimize ulaşağız” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Batı Trakya Türk Dernekleri daha aktif hale gelecek

Geceye katılan ABTTF Genel Sekreteri Özkan Reşit de yaptığı konuşmada ABTTF’nin başlattığı bölge toplantılarına değinerek Almanya’daki Batı Trakya Türk Derneklerinin daha etkin hale geleceğini belirtti. Özkan Reşit “derneklerimiz arasında başlattığımız bölge toplantıları ile Almanya’daki Batı Trakya Türk Derneklerini çok daha etkin hale getirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki Almanya’daki derneklerimiz daha çok işbirliği yaparak büyük projelere imza atacaklardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çekilişle katılımcılara hediyeler dağıtılırken Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif de Batı Trakyalı Türk çocuklarına kitap hediye etti. Daha sonra halk oyunları ekibinin sahne aldığı Kültür Gecesi’nde Trakya ve Anadolu’nun değişik yörelerine ait halk oyunları gösterileri sergilendi ve katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Ardından Batı Trakya yöresine ait türkülerin söylendiği Kültür Gecesi Batı Trakyalıların birlik ve beraberlik içinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Kültür Gecesi gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» ( ebru 2008-02-08 11:10:02)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635258    Bugün : 35    Son : 4:01    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
2011 Bati Trakya girisimleri
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
Specials
Teknoloji