Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF VE BATI TRAKYA TÜRK BASINI BİR ARADA - 21.07.2007

Yaz tatili dolayısıyla Batı Trakya’da bulunan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu ve Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin Batı Trakyamızın sorunlarını duyurma konusunda önemli görevler üstlenen Batı Trakya Türk Basını ile bir araya geldiler. ABTTF olarak Başkan Halit Habipoğlu ve Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin’in ev sahipliğinde 11 Temmuz Çarşamba akşamı Gümülcine’de Batı Trakya Türk Basını’na bir yemek verildi ve bu buluşma vesilesi ile tanışma, kaynaşma ve önemli konuları konuşma fırsatı yakalandı. Yemeğe yerel Türk gazetelerimizden Gündem’den Ozan Ahmetoğlu, Cumhuriyet’ten Sezer Rıza ve Dilek Adalı, Bülten’den Salim Ahmet, Olay’dan Ahmet Davut, Trakya’nın Sesi’nden Abdülhalim Dede, Birlik’ten İlhan Tahsin, Millet’ten Cengiz Ömer, Feyzullah Hasankahya ve Mustafa Trampa, Anadolu Haber Ajansı’ndan Mehmet Hatipoğlu, Azınlıkça Dergisi’nden Aydın Bostancı, Türk radyolarından Radyo City’den Halit Halil İbrahim, Işık FM’den Mustafa Çolak ve Tele Radyo’dan Ramadan Ömer Recepoğlu katıldılar.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu yemekte ABTTF’nin faaliyetlerini her zaman duyuran basınımızın üyelerine davete katıldıklarından dolayı teşekkür ederek ABTTF’nin yeni yapılanması ve son dönem faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Ardından yemeğe geçildi ve karşılıklı bir sohbet havası içerisinde ABTTF ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumu hakında durum değerlendirmesi yapıldı. Habipoğlu Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarkende özellikle ABTTF’nin uluslararası faaliyetlerinin Azınlığımıza katkıları üzerinde durdu. Batı Trakya Türk Basını’ndan bir beklentileri olup olmadığı yönündeki bir soruyu ABTTF olarak Batı Trakya Türk Basını’ndan özel bir beklenti içinde kesinlikle değiliz diye yanıtlayan Habipoğlu, basınımızın Dedeağaç bölgesinede ağırlık vermesi gerektiğini belirttı. Habipoğlu Dedeağaç bölgesindeki sorunların ve gelişmelerinde gündeme taşınmasını belirtirken, basın mensuplarıda uzaklık sebebi ile Dedeağaç bölgesine ulaşmakta zorluk çektiklerini ilettiler. Batı Trakya Türk Basını’nın zaten üzerine düşeni yaptığını söyleyen Habipoğlu, basının bundan sonrada üzerine düşeni yapmaya devam ederek baskılardan hala başını kaldıramayan Azınlığımıza sahip çıkan, yalnız bırakmayan, sorunlarını duyuran bir basının var olduğu konusunda güven vermeye devam etmesini gerektiğini söyledi.

Habipoğlu ECOSOC ve FUEN üyeliklerinin gerek ABTTF’ye gereksede Batı Trakya Türk Azınlığı’na uluslararası alanda büyük bir prestij kazandırdığını belirterek, bu sayede sorunlarımızı daha etkin bir şekilde duyurma ve çözüm konusunda siyasi baskı yapma fırsatını yakaladıklarını ifade etti. Bununla birlikte 19. madde mağdurları ile ilgili mücadelelerini siyasi ve hukuki olmak üzere iki cepheye taşımayı başardıklarını açıklayan Habipoğlu 19. madde mağdurları ile ilgili gelinen nokta hakkında bilgi verdi.

ABTTF’nin kurumsallaşma çabalarının başarı ile sürdüğünü söyleyen Habipoğlu, önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeyi planladıkları uluslararası faaliyetleri anlattı. Avrupa Konseyi’ndeki başarılı çalışmaların sonuçlarından örnekler veren ABTTF Başkanı bu başarıları Avrupa Parlamentosu’ndaki ve Birleşmiş Milletler bünyesindeki faaliyetlerede taşıyacaklarını söyledi. Bunların yanı sıra ABTTF’nin bilimsel çalışmalarada ağırlığını koymaya başladığını söyleyen Habipoğlu, “Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Ekonomik Durumu” konulu raporun çok yakında kamuoyuna açıklanacağını bildirdi ve bu raporu Batı Trakya’da da tanıtmayı düşündüklerini söyledi.

ABTTF’nin Almanya’daki ve Avrupa çapındaki Batı Trakyalı Türklere yönelik faaliyetlerini de anlatan Habipoğlu, bu konu ile ilgili olarak yürütülen “Almanya’da Yaşayan Batı Trakya Türkleri Bilgi Bankası Projesi” adlı çalışmanın çok iyi yolda olduğunu söyledi.

Yemekte, ABTTF’nin resmi yayın organı “Haber Bülteni” ile ilgili Batı Trakyalı Türk basın mensuplarından oldukça olumlu yorumlar geldi. Basın mensupları “Haber Bülteni”nin mükemmel olduğunu söylerken “Haber Bülteni”nin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Yunanca ve Almanca olarak yayınlanmasının çok önemli olduğunu belirttiler. “Haber Bülteni”nin özellikle Yunanca yayınlanmasının Azınlık davasına büyük katkı yaptığını anlattılar ve Yunanistan’da dahi bu şekilde Yunanca bir yayının bulunmadığının altını çizdiler.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarına yönelik çözüm ve mücadele yolları konusunda karşılıklı görüş alışverişi yapılan yemekte olumlu bir hava hakimdi. Batı Trakyalı sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve basın arasında var olan iyi ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiği konuşulurken, bu şekilde Azınlığımızın sorunlarının daha güçlü dile getirilebileceği belirtildi. Yemek karşılıklı iyi dileklerin sunulması ile dostane bir şekilde devam ederken katılımcılar birbirlerine iyi çalışmalar dileyerek gecenin ilerleyen saatlerinde ayrıldılar.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum
» hep kendinize yontmayin ( Abdulhalim Dede 2007-07-22 01:32:49)
Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1610687    Bugün : 271    Son : 14:35    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakya ya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
Specials
Teknoloji