ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan uluslararası hukuka aykırı şekilde sığınmacıları geri itmeye devam ediyor

16.09.2020

Yunanistan tarafından Ege Denizi’nde Türk karasularına geri itilen 67 sığınmacı kurtarıldı. 12 ve 13 Eylül 2020 tarihlerinde İzmir’in Foça ve Karaburun ilçeleri açıklarında üç can sandalı içindeki 48 sığınmacı ile Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında can salı içindeki 19 sığınmacı kurtarılarak ana karaya çıkartıldı. 

Hollanda kamu yayın kuruluşu NOS gazetesinde yer alan haberde de Yunanistan’ın Midilli ve Sisam adalarına ulaşan sığınmacılara eziyet ederek, eşyalarına ve paralarına el koyduğu ve ardından onları açık denize geri ittiği kaydedildi. Haberde, söz konusu geri itmelerin uluslararası hukuka aykırı olduğu ve yıllardır yaşandığının altı çizilerek, son dönemde ciddi oranda artış gösterdiği belirtildi. Haberde Avrupa Birliği’nin (AB) Yunanistan’ın hukuk dışı bu geri itmelerine sessiz kaldığı da not edildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, Yunanistan’ın Midilli adasındaki Moria sığınmacı kampında çıkan yangın sonrası adadaki sığınmacılar konusunda AB ve AB üyesi ülkeleri derhal harekete geçmeye çağırdı. Kamptaki yangın sonrası adada acil insani duru yaşandığını belirten BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, AB’nin Midilli’deki sığınmacılara yardım etmesinin bir görev olduğunu ifade etti.

*Fotoğraf: www.hrw.org

GALERİ