ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

2019’da Irkçı Şiddet Vakaları

17.06.2020

Irkçı Şiddet Vakaları Kayıt Ağı’nın 2019 raporu dün internette yayınlandı. 

Raporda göçmen ve mültecilerin günlük yaşamda maruz kaldıkları ırkçı şiddet eylemlerinin geçen yıla oranla arttığı ve aynı zamanda LGBT üyelerine yönelik saldırıların da yükselişte olduğu bildiriliyor. 

Toplam 100 ırkçı şiddet vakasının yer aldığı raporda, 51 şiddet eyleminin göçmen, mülteci ve sığınmacıları hedef aldığı kaydediliyor. 

Rapora göre, 2019’da kaydedilen vakalardan 17’sinin faili polisti ve bu vakalarda kurbanların çoğu göçmen ve mülteciydi. 

Raporda yer alan ırkçılık içerikli polis şiddeti vakalarının çoğunda hakaret ve tehdit yer alıyor. Mültecilerin ve reşit olmayan kişilerin darp edildiğine ilişkin bir çok şikayete de raporda yer veriliyor. 

Rapora göre, ırkçı şiddetin hedefinde sadece yabancılar yoktu, Yunan vatandaşlar da ırkçı şiddete maruz kaldı. Irkçı Şiddet Vakaları Kayıt Ağı 2019’da iki Yunan vatandaşın etnik kökenleri nedeniyle ve 3 kişinin de dini farklılıkları nedeniyle şiddete maruz kaldığını kaydetti. 

Öte yandan, 3 farklı vakada da Yahudi ve Müslümanlara ait kutsal ve sembolik öneme sahip mekanların hedef alındığı belirtiliyor. Raporda, Dedeağaç’taki Türk mezarlığına yönelik bir saldırıdan da bahsediliyor.

http://rvrn.org/wp-content/uploads/2020/06/ETHSIA-EKTHESH-2019-GREEK.pdf

GALERİ