ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Sığınmacılar için büyük tehlike

28.05.2020

Yunanistan’da yaklaşık 10 bin göçmen gelecek hafta nerede kalacağını bilmiyor. Meydanlar, parklar gidecek yeri olmayan sığınmacılarla dolabilir. Zira, sığınmacılara yapılan kira yardımına ve misafirhanelerle yapılan anlaşmalara ilişkin büyük bir kaos hakim. 

Dün, Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ve Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyanis gerçekleştirdikleri görüşmede bu zorlu konuyu ele aldılar. 

Irkçılık ve Faşist Tehdide Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) yaptığı açıklamada, “İki üç yıldır okula giden çocuklar, kadınlar ve hatta engelliler dahil olmak üzere birçok aile hiçbir maddi yardım olmaksızın sokakta kalacak. KEERFA, şehirlerde ev verilmediği sürece kamplardan kimsenin çıkarılmamasını, hiçbir ailenin evlerinden kovulmamasını talep ediyor” ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan, Meriç Eyalet Vali Yardımcısı Dimitris Petrovits MEGA TV’ye verdiği bir röportajda Türk-Yunan sınırındaki tel örgünün Yunanistan’a gelmek isteyen sığınmacıların engellenmesi amacıyla genişletileceğini duyurdu. Petrovits, söz konusu tel örgüye ilişkin olarak, “40km’ye ulaşacak, 60km bile olabilir” diye konuştu.  

https://www.in.gr/2020/05/27/greece/astegoi-kindyneyoun-na-meinoun-xiliades-prosfyges/

https://www.in.gr/2020/05/27/greece/antiperifereiarxis-evrou-o-fraxtis-tha-exei-oloklirothei-mexri-telos-tis-xronias/

https://www.antiracismfascism.org/

GALERİ