ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Denizlerde sığınmacıların geri itilmesi endişe yaratıyor

22.05.2020

“Ege’de Mültecilere Destek” isimli sivil toplum kuruluşu (RSA) yakın zamanda yaptığı bir duyuruda denizlerde sığınmacıların “geri itilmesindeki” (push back) artıştan ve sığınma arayanların yaşamlarının tehlike altında olmasından duyulan endişeye değiniyor. 

Söz konusu duyuru son aylarda Yunanistan topraklarından ve kara sularından, Yunanistan’a ulaşmaya çalışan sığınmacıların Türkiye’ye geri itildiği vakaların sayısında artış olduğunu, ilgili Sahil Güvenlik birimlerinin (LS-ELAK) sığınmacılara ait botların Yunan adalarına gelmelerini engellemek adına tehlikeli ve saldırgan eylemler içine girdiğini ileri sürüyor. 

Duyuruda “2014 yılında Afganistan’dan gelen 8 çocuk ve 3 kadının hukuka aykırı şekilde yapılan benzer bir “geri itme” (push-back) operasyonu sırasında hayatlarını  kaybettikleri ve söz konusu operasyonun ardından hayatta kalmayı başaranların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Yunan yetkililere dava açtığını ve davanın (Safi and others v. Greece) halen sürdüğünü hatırlatıyor”. 

Duyuruda hatırlatılan bir başka vaka ise yine 2014 yılına ait. İlgili Sahil Güvenlik birimlerinin (LS-ELAK) kovalaması sırasında açılan ateş sonucu bir sığınmacının hayatını kaybettiği ve bu vakaya ilişkin davanın da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (Αlhathib κ.λπ. κατά Ελλάδας) hala sürdüğü anımsatılıyor. 

RSA ve PRO ASYL Yunan yetkilileri ve Frontex’e, uluslararası hukuk ve AB yasalarından doğan yükümlülükleri çerçevesinde hareket etmeleri ve denizde tehlikede bulunan herkesi kurtarmaları yönünde çağrıda bulunuyor. 

https://rsaegean.org/el/sovari-anisychia-gia-tin-ayxisi-anaferomenon-epanaproothiseon-sti-thalassa-kai-ton-kindyno-gia-ti-zoi-oson-anazitoyn-prostasia/

GALERİ