ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

“Refakatsiz çocuklar güvenli şartlara kavuşturulsun”

20.05.2020

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) tarafından Başbakan Kiriakos Miçotakis’e gönderilen bir mektupta, karakollarda tutulan refakatsiz sığınmacı çocukların güvenli şartların olduğu yerlere götürülmesi istendi.

Ulusal Sosyal Dayanışma Merkezi’nin verilerine göre, 30 Nisan 2020 itibariyle göçmen kamplarına götürülmek üzere beklerken karakollarda tutulan refakatsiz çocuk sayısının 276 olduğu tahmin ediliyordu. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Yunanistan Temsilcisi Eva Cosse yaptığı açıklamada, “Başbakan, refakatsiz çocukları koruyacağına dair verdiği sözü tutmalı ve Covid-19 bulaşma riskinin yüksek olduğu kirli, kalabalık, erişkinlerle yan yana durdukları karakol hücrelerinde tutulan yüzlerce çocuğun serbest bırakılmasını sağlamalı. İlgi ve korumaya ihtiyaç duyan bu çocuklara, ihtiyaç duydukları ilgi ve korumayı sağlayamamanın bir gerekçesi olamaz” ifadelerine yer verdi. 

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, göç nedeniyle çocukların tutuklanması yasak. Ayrıca, UNICEF de Covid-19 pandemisinin yarattığı tehlike nedeniyle özellikle göç nedeniyle karakollarda tutulan çocukların serbest bırakılmasının ve bu tür uygulamaların sonlandırılmasının gerekliliğine işaret ediyor. 

Yunanistan’da 5 binin üzerine refakatsiz sığınmacı çocuk bulunuyor. 

https://www.hrw.org/el/news/2020/05/19/342048

GALERİ