ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Avrupa’ya ulaşan mülteci ve göçmen çocukların büyük çoğunluğu Yunanistan’da bulunuyor

12.05.2020

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Avrupa’daki mülteci ve göçmen krizine ilişkin dönem raporunu yayımladı. Rapora göre, 2020 yılında Akdeniz rotası üzerinden Avrupa’ya ulaşan tüm mülteci ve göçmenlerin dörtte birini çocuklar oluşturuyor.

Raporda, 2020 yılı mart ayı sonu itibarıyla İtalya, Yunanistan ve diğer Balkan ülkelerindeki mülteci ve göçmen çocuk sayısının yaklaşık 52 bine yükseldiği, bu çocukların yüzde 85’inin Yunanistan’da bulunduğu kaydediliyor.

Mart 2020 itibarıyla Yunanistan’daki mülteci ve göçmen nüfusunun 118 bine ulaştığının belirtildiği raporda, mülteci ve göçmen nüfus içerisindeki çocuk sayısının 44 bin 300 olduğu not ediliyor. Raporda, UNICEF’in Yunanistan’daki mülteci ve göçmen çocukların durumunu ulusal makamlar, çocuklardan sorumlu ombudsman yardımcısı, BM birimleri ve ortak sivil toplu kuruluşları ile yakın iş birliği içerisinde izlemeye devam ettiği belirtiliyor.

Raporda, Mart 2020 itibarıyla incelenen bölgedeki mülteci ve göçmen nüfus arasında sadece birkaç koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmiş olmasına rağmen salgının Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle özellikle Yunanistan’a ait Ege adalarındaki yetersiz ve aşırı kalabalık kabul ve barınma merkezlerinde kalan ve temizlik için suya ve sıhhi imkanlara kısıtlı erişimi olan on binlerce mülteci ve göçmenin durumunun son derece endişe verici olduğu vurgulanıyor.

*Fotoğraf: https://reliefweb.int 

GALERİ