ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

İşsizlik

11.05.2020

Koronavirüsün günlük yaşamımıza getirdiği zorluklardan sonra şimdi de Yunanistan’da yeni ekonomik sorunlara yol açması bekleniyor. 

Oxford Economics’in yayımladığı bir rapora göre, Yunanistan Avrupa’daki en kırılgan iş gücü piyasasına sahip ve Yunanistan’ın koronavirüs nedeniyle karşı karşıya kaldığı karantina, işsizlikteki verileri daha da kötüleştirebilir.

Şimdilik devlet desteğinden faydalanmak isteyen işletmelerin işten çıkarma yapmasına izin verilmiyor ancak her ne kadar Yunanistan kademeli olarak “normalleşme” sürecine girmiş de olsa, ölümcül virüs hayatımızda var olduğu sürece artık hiçbir şey “normal” olmayacak. Açılacak olan dükkanlar da, kalabalıktan kaçınmaya yönelik alınan tedbirler nedeniyle daha az müşteriye sahip olacak ve yepyeni kurallar ile işleyecek. Turizm de dünyada değişen şartlar nedeniyle büyük bir yara alacak. 

Söz konusu rapora göre, çalışanlara kısa vadede verilen destek karantina süresince hem çalışanlara hem de işverenlere yardımcı oldu ancak aynı zamanda işsizliğin yarınına ilişkin gerçekleri de sakladı. Yapılan değerlendirmelere göre, İspanya ve Yunanistan’daki işsizlik oranı %20’leri geçecek. 

https://www.in.gr/2020/05/07/greece/oxford-economics-o-koronaios-tha-ektokseysei-tin-anergia-stin-ellada/

https://www.capital.gr/oikonomia/3451271/oxford-economics-i-ellada-exei-tin-pio-eualoti-agora-ergasias-stin-europi-i-pandimia-tha-ektoxeusei-tin-anergia

GALERİ