ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Uluslararası Af Örgütü’nden Yunanistan’a uyarı

08.05.2020

Yunan Parlamentosu’nun bugün oylamaya sunacağı, hükümetin göç ve ilticaya ilişkin getirdiği yasal düzenleme sığınmacıların otomatik olarak gözaltına alınmasına olanak sağlayacak. 

Yeni yasa ile itirazları reddedilen ve geri dönüş süreci başlatılan sığınmacıların otomatik olarak göz altına alınması mümkün olacakken adalardaki açık göçmen ve mülteci kampları da kapalı merkezlere dönüştürülebilecek. 

Uluslararası Af Örgütü Göç Araştırmacısı Adriana Tidona konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Korona pandemisinin yaşandığı böylesi günlerde onca insanı sınırlı ve kalabalık alanlarda yaşamak zorunda bırakmak sorumlu bir hükümete yakışmaz. Bu yeni yasa sadece sığınmacıların sağlıkları için tehlikeli değil, aynı zamanda göçmenlerin göz altına alınmasının son çare olarak kullanılmasını öngören uluslararası hukuka da aykırıdır” ifadelerine yer verdi. 

Tidona, “Sığınmacıları korumak her zaman Yunan hükümetinin sorumluluğundadır, bununla beraber korona pandemisi günlerinde bu sorumluluk daha da artmaktadır. Hükümet, sığınmacıların otomatik olarak göz altına alınmasını öngören son derece sorumsuz önerileri tekrar gözden geçirmeli, bunun yerine diğer güvenli, itiraz hakkını gasp etmeyen, alternatif önerileri değerlendirmelidir” sözleri ile Yunanistan’ı uyardı. 

https://www.amnesty.gr/news/press/article/23301/ellada-aneythyni-i-stasi-tis-kyvernisis-gia-systimatiki-kratisi-ton

GALERİ