ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Adalet Bakanlığından özel çalışma grubu

27.04.2020

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Yunanistan’ı defalarca mahkum etmesinin ardından Adalet Bakanlığı Ceza Kanununun karalamaya ilişkin 362. Maddesinin kaldırılması amacıyla özel bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdi. AİHM İfade özgürlüğünün ihlal edildiği hükmüne vararak Yunanistan’ı pek çok kez farklı davalarda haksız bularak yüksek miktarlarda tazminat cezasına çarptırdı.

Yunanistan’da, çoğu kez gazeteciler hakaret (Ceza Kanunu 361. Madde), karalama (Ceza  Kanunu 362. Madde), iftira (Ceza Kanunu 363. Madde) veya etik zarar, davacıların kişilik haklarına zarar gibi gerekçelerle cezalandırılıyor. 

www.dikastiko.gr ‘ın haberine göre” AİHM ifade özgürlüğünün demokratik toplumların temel unsurlarından biri olduğunu, kişilerin ilerleme ve gelişimlerinin önkoşulları arasında yer aldığını vurguluyor.” AİHM, basın özgürlüğüne de özel bir önem vererek  basın özgürlüğünü demokratik bir toplumda “kamu muhafızı” olarak yorumluyor. Zira basın, bilgi ve fikir paylaşımında bulunarak bir hukuk devletinde kamusal diyalog yolunu açıp kamu yararına hizmet ediyor. 

İfade özgürlüğünün, kişisel haklara ait sınırları aşmadan ayrıştırılabilmesi tabii ki zor bir aşama ancak demokratik toplumun da önkoşulunu oluşturuyor. 

https://www.dikastiko.gr/%cf%83%ce%b5-%cf%80%cf%81%cf%89%cf%84%ce%bf-%cf%80%ce%bb%ce%b1%ce%bd%ce%bf/sto-mikroskopio-omadas-ergasias-toy-ypoyrgeioy-dikaiosynis-i-diataxi-toy-p-k-gia-ti-dysfimisi-exetazetai-i-katargisi-tis/

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/pros-katargisi-i-diataxi-toy-arthroy-362-toy-poinikoy-kodika-peri-dysfimisis

https://www.oenet.gr/online/dnee/dikigoroi-simvolaiografoi/item/69362-sistasi-omadas-ergasias-gia-tin-katargisi-tis-diataksis-362-pk-peri-disfimisis

GALERİ