ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Yunanistan Mülteciler Konseyi’nden uyarı

25.03.2020

Yunanistan Mülteciler Konseyi pazartesi günü Danıştay’a yaptığı başvuru ile, 2 Mart 2020’de Yunanistan’da yayınlanan, sığınma başvurusu yapma hakkının geçici bir süre askıya alınmasına ve Mart 2020 süresince sığınma amacıyla ülkeye giriş yapanların derhal sınır dışı edilmesine ilişkin yasal düzenlemenin iptalini istedi. 

Bu hükümet kararı bir çok kurum tarafından uluslararası hukukun, AB hukukunun ve sığınmacıların geri gönderilmemesine ilişkin prensibin ihlali olarak görülüyor. 

Daha önce benzeri görülmemiş, sığınma başvuru hakkının askıya alınmasına ilişkin hükümet kararı İnsan Hakları Ulusal Konseyi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM İnsan Hakları Özel Raportörü dahil olmak üzere bir çok kurum tarafından kınandı. AB Komisyonu’nın Göç ve İltica Konularında yetkili özel komisyonu da yakın bir tarihte yaptığı açıklamada, sığınma başvurusu hakkının uluslararası hukukun bir şartı olduğunu ve askıya alınamayacağını hatırlattı.

https://www.gcr.gr/el/news/press-releases-announcements/item/1411-to-esp-katethese-aitisi-akyrosis-kata-tis-praksis-nomothetikoy-periexomenou-peri-anastolis-tis-diadikasias-asylou
 

GALERİ