ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

BM Yunanistan’ı mülteci sorununa ilişkin olarak uyarıyor

24.03.2020

BM Göçmenlerin İnsan Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzales Morales dün yaptığı açıklamada “Yunanistan Türkiye-Yunanistan sınırındaki  göçmen ve sığınmacılara karşı uygulanan şiddeti durdurmak için bir an evvel harekete geçmelidir.” diye konuştu.

Morales, “Sığınmacıların ve göçmenlerin geri itilmesine ilişkin raporlar, ki bu göçmen ve sığınmacıların toplu halde sınır dışı edilmesine ve geri gönderilmesine ilişkin yasağın çiğnenmesi anlamına geliyor, beni çok endişelendiriyor.” diyerek Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenlerin durumuna dikkat çekti. 

BM Özel Raportörü, sığınmacılara Yunan güvenlik güçleri ve kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından sınırın Türkiye tarafına itmek amacıyla uygulanan şiddet ve saldırılara ilişkin yapılan bildirilerin kendisini kaygılandırdığını ifade etti. 

Morales, sınır bölgesinde ve Yunan adalarında, insani yardım kuruluşu çalışanları, insan hakları savunucuları ve basın mensuplarına karşı uygulanan şiddet ve beslenen düşmanlıktan duyduğu endişeyi de dile getirdi. 

Yunanistan’ın sığınma başvurularını bir ay askıya alma kararının da insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çeken Morales, bu karardan bir an evvel vaz geçilmesini istedi. 

https://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25736&LangID=E
 

GALERİ