ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Miçotakis’in Gümülcine ziyareti

26.02.2020

Başbakan Kiriakos Miçotakis dün Rodop-Gümülcine’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.  Bölgedeki üreticiler ve çeşitli kurumların temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmelerde üretici ve kurumların bölgenin gelişmesine yönelik talepleri dile getirildi. 

Başbakan Miçotakis, Gümülcine’ye yaptığı ziyarette Batı Trakya Türk Toplumunu «Türk» olarak tanımlamaktan kaçınarak Hristiyan ve Müslümanların birlikte barış içinde yaşamalarına atıfta bulundu. “Trakya’daki Müslüman ve Hristiyanların birlikte barış içinde yaşamaları örnek alınası bir durumdur.” diyerek azınlığa ilişkin tüm konuların Lozan Antlaşması ile düzenlendiğini söyledi.

Miçotakis, Batı Trakya’nın Yunanistan’ın bir çok avantajını bir arada bulundurduğunu ve hükümetin bölge gelişimine ivme katmaya ne kadar niyetli olduğunu ifade etti. Ayrıca hükümetin Trakya Democritus Üniversitesi kapsamında Tıp Fakültesi kurulmasına verdikleri desteği de dile getirdi. 

Gümülcine’de açılacak yeni hastaneye de değinen Başbakan Miçotakis yeni hastanenin Stavros Niarhos Vakfı’nın bağışları ile ülkedeki en modern hastanelerden biri olacağını vurguladı ve vatandaşlara hastanenin 2024 yılında açılacağı müjdesini verdi. 

Başbakan Miçotakis Nisan ayında tekrar Gümülcine’ye gelme sözü de verdi.

https://www.kathimerini.gr/1066425/article/epikairothta/politikh/kyr-mhtsotakhs-paradeigma-pros-mimhsh-h-eirhnikh-synypar3h-xristianwn-kai-moysoylmanwn-sth-8rakh
 
https://www.xronos.gr/politiki/apo-tis-sapes-xekinise-i-periodeia-express-toy-prothypoyrgoy-sti-rodopi

GALERİ