ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Midilli’de kazan kaynıyor

06.02.2020

Hükümetten nihai ve kalıcı bir çözüm talep eden Midilli Adası halkının ve adadan gitmek isteyen ve göçmen kamplarındaki zor yaşam koşullarından şikayet eden sığınmacıların eylemleri adada devam ediyor.

Midilli Adası sakinleri STK üyelerinin adada ev kiraladığını ancak bu evlerde kendilerinin kalmadığını, aksine evlerin sığınmacılara tahsis edildiğini ileri sürüyor. 

Yerel basın ise aşırı sağcıların bir baskın taburu oluşturduğunu, yaklaşık yüzleri görünmeyecek şekilde saklanan 15 kişilik bu grubun ellerinde sopalarla Moria Köyü’nde dolaştığını yazıyor. Habere gören, evlerin kapılarını çalıp içeride STK üyeleri ya da sığınmacı yaşayıp yaşamadığını kontrol ediyorlar.

Öte yandan, kimliği belirsiz kişilerin iki sığınmacının bindiği STK çalışanı bir İtalyan kadına ait otomobile vurarak maddi zarara yol açtığı bildiriliyor. 

Sosyal medyada yayınlanan ırkçı içerikli bir açık mektupta ise Midilli halkının silahları ellerine alacağı ve hatta şimdiden silahlarla uyudukları yazıyor. Söz konusu yazıda, bir grup ada sakininin Moria’daki göçmen kampını havaya uçurmayı planladığı ve bu gerçekleşirse onların yanlarında yer alacakları yazıyor. 

“Onların nüfusu bizimkinden daha çok ve tavşan gibi çoğalıyorlar. Köpek ve kedi yiyorlar” , metinde yer alan ırkçı cümlelerden sadece bir kaçı. 

https://www.stonisi.gr/post/6726/kyrie-eisaggelea-mazepste-toys-epiteloys

https://www.in.gr/2020/02/06/greece/vrazei-lesvos-stous-dromous-ksana-oi-katoikoi-tagmata-efodou-kata-prosfygon/

GALERİ