ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

STK’lara Tescil Numarası

05.02.2020

Pazartesi ve Salı Midilli Adası’nda yaşanan olayların ardından, dün gece göçmenler, anarşist gruplar ve STK çalışanları Midilli’de bir yürüyüş gerçekleştirerek, adadaki mevcut durum ile hükümetin ve polisin mülteci/göçmen sorununda sergilediği tavrı protesto etti. 

Hükümet şimdi de STK’lara verilecek özel bir kayıt numarasına yönelik yasa değişikliği ile STK’ları kontrol altına almaya çalışıyor. Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, amacın Yunanistan’da faaliyet gösteren yüzlerce STK’nın kontrol altına alınması olduğunu kaydetti. Petsas’ın yaptığı açıklamaya göre “şeffaflığın sağlanabilmesi için bu kayıt numarasına bağlı olarak STK’ların üye, çalışan ve diğer birlikte iş yaptığı kişiler de kayıt altına alınacak, zira sorunun çözümünde belirli bir katkısı olan STK’lar olduğu gibi işleyişlerinde sorun olan STK’lar da mevcut”.

Dün mecliste onaylanan söz konusu yasal düzenlemeyle Yunanistan’da faaliyet gösteren Yunan ve yabancı STK’ların Göç ve İltica Bakanlığı’ndan tescil numarası alması ve bu kurumlarda çalışanların kimlik bilgilerinin kayıt altına alınması zorunlu olacak. 

https://www.in.gr/2020/02/04/politics/prosfygiko-metanasteytiko-ston-elegxo-ton-mko-ependyei-epikoinoniaka-kyvernisi/

https://www.in.gr/2020/02/05/greece/nyxterini-poreia-diamartyrias-gia-tis-epitheseis-ton-mat-sti-mytilini/

GALERİ