ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Mülteci sorununda madalyonun iki yüzü

13.01.2020

Mülteci sorununda tepkiler yükseliyor.

Kuzey Ege Eyalet Başkanı Kostas Mutzouris’in inisiyatifi ile cumartesi gerçekleştirilen toplantıda bölgedeki siyasi oluşumların, bölge ekonomisini yönlendiren kurumların ve toplumsal temsile yönelik birliklerin temsilcileri bir araya gelerek Atina ve bölge adalarında bir dizi eylem yapmaya karar verdi.

Mülteci sorunu adalardaki turizm ve bölge ekonomisi üzerinde olumsuz etkiler yaratırken, bölgedeki kurumlar ve halk hükümeti daha kararlı ve etkin bir şekilde hareket etmeye davet ediyor. 

Bu çerçevede, söz konusu toplantıda yapılmasına karar verilen eylemler şöyle:

- 22-23 Ocak tarihlerinde Kuzey Ege adalarındaki tüm kurumların 48 saatlik eyleme gitmesi. Bölgedeki tüm havaalanı ve limanların sembolik olarak kapatılması. 
- Atina’da eylemler
- Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanlığı’nın Midilli Adası’ndaki binasının sembolik olarak işgal edilmesi.
- Göçmen sorunun yanlış yönetilmesinden ötürü kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin tehlikeye atılmasına neden olan sorumlular hakkında dava açılması

Öte yandan, cumartesi günü, Paksoi Adası’nın 13 deniz mili güneybatısında, sığınmacıları Yunanistan’a taşıyan teknenin batması sonucu 12 sığınmacı hayatını kaybetti. Yapılan arama kurtarma çalışmalarında 12 kişinin cansız bedeni denizden çıkarılırken, 21 kişinin de hayatı kurtarıldı. Ancak halen ulaşılamayan sığınmacılar bulunuyor. 

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/5870301/dynamikes-kinitopoiiseis-foreon-toy-voreioy-aigaioy-gia-to-metanasteytiko-apo-tis-22-ianoyarioy

https://www.in.gr/2020/01/11/greece/tragiko-nayagio-stous-paksous-12-prosfyges-nekroi-agonia-gia-tous-agnooumenous/

https://www.in.gr/2020/01/12/greece/paksoi-akarpes-oi-ereynes-gia-tin-aneyresi-epizonton/

GALERİ