ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği yürüyüş hakkında soruşturma başlatıldı!

10.02.2022

ABTTF Başkanı: “39 yıldır hukuk mücadelesi veren İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği demokratik yürüyüş hakkında 7 ay sonra soruşturma başlatılması, ülkemiz Yunanistan’ın Batı Trakya Türk toplumunu sindirme ve baskı altına alma politikalarının apaçık devamıdır. ABTTF olarak hukuktan ayrılmadan sürdürdüğü hak arama mücadelesinde İskeçe Türk Birliği’ni bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.”

Batı Trakya Türk toplumunun en eski ve ilk derneği İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) lehindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının Yunanistan tarafından uygulanmamasını protesto etmek amacıyla 10 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediği yürüyüş hakkında İskeçe Savcılığı 7 ay sonra soruşturma başlattı.

Açılan soruşturma kapsamında İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, 9 Şubat Çarşamba günü İskeçe Emniyeti’nde yürüyüşle ilgili ifadeye çağrıldı. 

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “39 yıldır hukuk mücadelesi veren İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği demokratik yürüyüş hakkında 7 ay sonra soruşturma başlatılması, ülkemiz Yunanistan’ın Batı Trakya Türk toplumunu sindirme ve baskı altına alma politikalarının apaçık bir devamıdır. ABTTF’yi temsilen benim de bizzat katıldığım ve toplumumuzun tüm kurumları ile tam destek verdiği yürüyüş tamamen barışçıl ve hukuk kurallarına bağlı bir şekilde gerçekleşti. Soruşturmada iddia edildiği gibi yürüyüşte ülkemiz aleyhine kışkırtıcı konuşmaların yapıldığı ve yalan haber yayıldığı iddiası gerçeklerle kesinlikle bağdaşmamaktadır. Ülkemiz, 14 yıldır Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili aleyhindeki AİHM kararlarını uygulamayarak hukuki bir meseleyi siyasileştirmektedir. Bu politikanın sonucu olarak da Yargıtay, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini hiçe sayarak İskeçe Türk Birliği’nin yasal statüsünün iade edilmesi hakkında siyasi karar vermiştir. ABTTF olarak hukuktan ayrılmadan sürdürdüğü hak arama mücadelesinde İskeçe Türk Birliği’ni bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Ülkemize uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini hatırlatarak derneklerimiz ile ilgili AİHM kararlarını ivedilikle uygulamaya çağırıyoruz.” dedi.
 

GALERİ