ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Rodop Milletvekili Haritu Türkiye’nin Batı Trakya Türk toplumu konusunu araç olarak kullandığını iddia etti

21.04.2021

ABTTF Başkanı: “Nasıl ki ülkemiz anavatanımızdaki Rum Ortodoks azınlığın taleplerini dile getiriyorsa Lozan Antlaşması’nda imzası bulunan anavatanımız da bizlerin yaşadığı sorunları gündeme getiriyor. Bunda yanlış veya çekinecek hiçbir durum yoktur.”

Rodop İli SYRIZA Milletvekili Dimitris Haritu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 15 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye dair yaptığı açıklamada Batı Trakya Türk toplumunun Yunanistan’ın iç meselesi olduğunu söyledi.

Haritu, Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili hangi politikaların izleneceğine yalnızca Yunanistan’ın karar verebileceğini ve ülkesinin Türkiye’den müdahale veya dikte etmeleri katiyen kabul etmeyeceğini belirterek, Türkiye’nin Batı Trakya Türk toplumu konusunu araç olarak kullandığını ileri sürdü.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Milletvekili Haritu Batı Trakya Türk toplumunun ülkemizin bir iç meselesi olduğunu söylüyor. O zaman kendisine sormak isterim: Bizler ülkemizin bir iç meselesi isek Haritu Batı Trakya’da Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi Ofisi’nin bulunmasını nasıl açıklıyor? Nasıl ki ülkemiz anavatanımızdaki Rum Ortodoks azınlığın taleplerini dile getiriyorsa Lozan Antlaşması’nda imzası bulunan anavatanımız da bizlerin yaşadığı sorunları gündeme getiriyor. Bunda yanlış veya çekinecek hiçbir durum yoktur.” dedi.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com 
 

GALERİ