ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya Türk toplumu okullarındaki encümen heyetleri seçimleri ile ilgili taleplerinin yerine getirilmesini bekliyor

14.04.2021

ABTTF Başkanı: “Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin talebini destekliyor, salgın koşulları nedeniyle seçimler yapılamayacaksa okullarımızdaki encümen heyetlerinin görev sürelerinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyoruz.” 

Batı Trakya Türk toplumu kendisine ait özerk statüdeki okullarda encümen heyetleri seçimlerinin Yunan makamları tarafından sürekli ertelenmesine tepki göstermeye devam ediyor.

Batı Trakya genelindeki Türk azınlık okullarında 22 Aralık 2020'de yapılacağı duyurulan encümen heyetleri seçimleri Kovid-19 salgını gerekçe gösterilerek yedi kez ertelenmiş, son olarak seçimlerin 20 Nisan 2021 tarihinde yapılacağı açıklanmıştı.

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği encümen heyetleri seçimlerinin yedinci kez ertelenmesinin ardından eylem kararı almış, 6 Nisan 2021 tarihinde Gümülcine ve İskeçe’de eş zamanlı gerçekleştirilen eylemler sırasında 967 encümen heyeti üyesi ve velinin imzasının yer aldığı mektup Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Kostas Bantikos’a teslim edilmişti. Eylemde ya seçimlerin bir an önce yapılması ya da encümen heyetlerinin görev sürelerinin yıl sonuna kadar uzatılması talep edilmişti.  Bantikos, 7 Nisan 2021 tarihli cevabi mektubunda Batı Trakya Türk toplumunun encümen heyetleri ile ilgili söz konusu taleplerini tümden reddetmişti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumu Lozan Antlaşması uyarınca kendi okullarını kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahiptir. Dolayısıyla sahip olduğumuz eğitim özerkliğimiz çerçevesinde okullarımızdaki encümen heyetleri mutlaka seçimle belirlenmek zorundadır. İlan edilen encümen heyetleri seçimlerinin salgın bahanesiyle sürekli ertelenmesi okullarımızın idaresinde sorunlar yaşanmasına yol açmaktadır. Öte yandan 4756/2020 sayı ve tarihli yasanın 72. maddesi uyarınca salgın koşullarından dolayı özel hukuk tüzel kişiliklerinin yönetim kurullarının görev süreleri salgın süresince uzatılmış sayılmaktadır. Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin de dile getirdiği üzere söz konusu yasaya dayanarak okullarımızdaki encümen heyetlerinin görev sürelerinin bir kararname ile uzatılması mümkün iken ülkemiz makamları bu talebimizi görmezden gelerek iyi niyetten yoksun olduğunu bir kez daha ispat etmiştir. Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nin talebini destekliyor, salgın koşulları nedeniyle seçimler yapılamayacaksa okullarımızdaki encümen heyetlerinin görev sürelerinin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyoruz.” dedi.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com 
 

GALERİ