ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya Türk toplumuna karşı bir ayrımcılık daha! 

17.12.2020

ABTTF Başkanı: “Ülkemiz Yunanistan, Batı Trakya’da faaliyet gösteren Türk amatör spor kulüplerini yok sayarak, Batı Trakya Türk toplumunun varlığını yine inkar etmiştir.”

Koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla Yunanistan genelinde amatör spor kulüplerine 12 milyon avro tutarında mali yardım yapılacak. Birlik gazetesinin haberine göre 5462/10.12.2020 sayı ve tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak onaylanan hükümet kararı doğrultusunda maddi destek ödemeleri 18 Aralık 2020 tarihinde amatör alanda sportif ve kültürel faaliyet yürüten 3.408 kulübün banka hesaplarına yatırılacak. Haberde, 3.408 amatör spor kulübünün isimlerinin yayımlandığı listede Batı Trakya Türk toplumuna ait sadece İskeçe’nin Mustafçova Belediyesi’ndeki iki spor kulübünün yer aldığı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan, koronavirüs salgını nedeniyle aldığı ekonomik önlemler kapsamında amatör spor kulüplerine sağlanan mali destekten Batı Trakya’daki Türk spor kulüplerini dışlayarak, Batı Trakya Türk toplumuna karşı yine ayrımcılık uygulamıştır. Daha önce de hükümet, ülke genelinde medya kuruluşlarına verdiği mali yardımdan Batı Trakya Türk azınlık basınını dışlamıştı. Öte yandan Yeni Demokrasi Partisi (NEA) Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis de yakın zaman önce çevrimiçi bir etkinlikte yaptığı açıklamada Batı Trakya Türklerinin eşit şekilde ekonomik, politik ve diğer alanlarda yer aldıklarını ileri sürmüştü. Ancak yaşanan bu son ayrımcılık olayı gerçeğin böyle olmadığını yine ortaya koymuştur. Türk toplumunun Batı Trakya’da Rodop ilinde çoğunluğu, İskeçe ilinde ise nüfusun neredeyse yarısını oluşturması gerçeği göz önünde tutulduğunda maruz kaldığı bu ayrımcılığın boyutu daha iyi anlaşılacaktır. Ülkemizden bizleri üvey evlat olarak görmeye ve bizlere karşı uyguladığı sistematik ve kurumsal ayrımcılığa son vermesini talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.birlikgazetesi.org

GALERİ