ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya’da Türk imam karakola ifade vermeye çağrıldı!

27.04.2020

Halit Habip Oğlu: “Yunan makamlarına, koranavirüs salgını ile mücadele bahanesiyle Batı Trakya Türk toplumunun dini ve kültürel değerlerini hedef alan girişimlerine derhal son verme çağrısında bulunuyoruz.” 

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumu mensubu imam, görev yaptığı camide koranavirüs salgını nedeniyle yasak olmasına rağmen toplu namaz kılındığı iddiasıyla 25 Nisan 2020 tarihinde karakola ifade vermeye çağrıldı. Millet Gazetesi’nin haberine göre, Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Hebilköy’de yıllardan beri imamlık yapan din görevlisi Ali Mahmut Paşa, poliste verdiği ifadede, sosyal medyada paylaşılan ve iddiaya kanıt olarak gösterilen videonun en azından 5-6 yıl öncesine ait olduğunu belirterek, camide kesinlikle cemaatle namaz kılınmadığını dile getirdi. Mahmut Paşa, karakol müdürüne verdiği ifadede, Yunanistan’da koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda altı haftadan beri köy camisinde ne beş vakit ne de Cuma namazlarının toplu halde kılındığını söyledi. 

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele edilen bu zor ve hassas dönem fırsat bilinerek, Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu sindirme çabaları maalesef devam etmektedir. Köy cemaati tarafından göreve getirilen imamın gerçek dışı bir iddiayla karakola ifade vermeye çağrılması ve psikolojik baskıya maruz kalması bunun son örneğidir. Geçtiğimiz günlerde de koranavirüs salgını ile mücadele bahanesiyle garip bir şekilde camilerde hoparlörün sesi kısılarak ezan okunması talep edilmişti. Yine Yunan devletinin atadığı ancak Batı Trakya Türk toplumunun tanımadığı Rodop Müftü Naibi, Gümülcine Harmanlık Mahallesi Camii ile Şapçı’daki Hamidiye Camii’nde halihazırda cemaatin ve mütevelli heyetlerinin seçtiği ve desteklediği imamlar görev yapmasına rağmen yerlerine yeni imamlar atamıştı. Yunan makamlarına, koranavirüs salgını ile mücadele bahanesiyle Batı Trakya Türk toplumunun dini ve kültürel değerlerini hedef alan girişimlerine derhal son verme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

*Fotoğraf: www.milletgazetesi.gr 

GALERİ