ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Batı Trakya’da doğal felaket

11.07.2019

ABTTF Başkanlık Kurulu olarak Rodop, İskeçe ve Meriç illerinde yaşanan sel ve dolu felaketi nedeniyle zarara uğrayan Batı Trakya Türklerine büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Yunan hükümeti ve yetkili makamlara çağrıda bulunarak zarar tespit çalışmalarının ivedilikle yapılmasını ve mağdur olan Batı Trakya Türklerinin maddi zararlarının en kısa sürede karşılanmasını talep ediyoruz.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde 10 Temmuz 2019 Çarşamba akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur, dolu ve fırtına büyük zarara yol açtı. Rodop, İskeçe ve Meriç illerinde birçok yer sular altında kalırken sel ve dolu felaketi sonucu Batı Trakya Türklerinin yaşadığı köylerdeki ekili alanlar ve evler zarar gördü. Bazı bölgelerde şiddetli rüzgar nedeniyle ağaçlar ve elektrik direkleri devrilirken toprak kayması nedeniyle bazı yollar da trafiğe kapandı. 

Batı Trakya’daki doğal felaket nedeniyle açıklamada bulunan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanlık Kurulu, “Rodop, İskeçe ve Meriç illerinde yaşanan sel ve dolu felaketi nedeniyle zarara uğrayan Batı Trakya Türklerine büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Fırtınayla karışık şiddetli yağmur ve dolu sonucu zaten zor ekonomik şartlar altında yaşayan Batı Trakya Türk köylüleri tek geçim kaynağı olan tarlalarındaki ürünlerin çoğunu kaybetmiştir. Yunan hükümeti ve yetkili makamlara çağrıda bulunarak zarar tespit çalışmalarının ivedilikle yapılmasını ve mağdur olan Batı Trakya Türklerinin maddi zararlarının en kısa sürede karşılanmasını talep ediyoruz” dedi.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com

GALERİ